Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu
Lovefilms kunder lämnar efter reklamkampanj
Publicerad: 2012-01-24
Av: Julius Gunnilstam
Lovefilm som är en del av Amazon granskas av Reklamsombudsmannen efter att deras senaste reklamkampanj blivit anmäld av flera personer. Den anklagas för att vara sexistisk och könsdiskriminerande.
Lovefilm vill visa att de börjat erbjuda uthyrning av TV-spel och vill därmed skoja till det lite. De visar en man som spelar TV-spel då frugan komer in med vad som verkar vara tvätten och mannen får lova att aldrig mer köpa TV-spel.
Svenska Dagbladets spelredaktör Tove Bengtsson säger följande till Eurogamer:
- Den [reklamen] är problematisk, den cementerar bilden av att bara killar spelar spel. Den inkluderar bara heterosexuella män i en relation, alla andra grupper faller bort och kvinnorna i reklamen framställs dessutom som rätt hemska.
På Lovefilms Facebook-sida är kommentarerna inte nådiga och vi läser inlägg som:
"Jag har varit hyrkund hos er sedan 2008, nu är jag på väg att säga upp abonnemanget. Bra jobbat! Er reklamkampanj lyckas verkligen äckla mig på alla fronter."
"Tyvärr LoveFilm, efter er oerhört töntiga reklam måste jag tyvärr överge er. Forever. Punkt."
"Jag ska ju uppenbarligen bara sura över att min kille har kul och inte kunna ha kul med honom eftersom tv-spel inte är för tjejer. Fan vad unket."
"Två av mina vänner som jag gett era julklappspresentkort har beslutat sig för att inte använda dem till följd av synnerligt dåligt val av marknadsföring. Grattis."
Straffet i den sista kan förmodligen Lovefilm ta men kunderna är uppenbarligen mycket upprörda över kampanjen. Det handlar inte enbart om reklamfilmen ovan utan de ska även vara en tunnelbanekampanj med affischer på killar som lovar att aldrig mer köpa TV-spel. Det är faktiskt dessa affischer som blivit anmälda.
Reklamen skall nu börjat sändas på TV4 vilket talar för fler anmälningar enligt Dagens Media. Twitter är även fyllt av mindre positiva kommentarer gällande Lovefilms kampanj.
Kommentarer
DS skrev den: 2012-01-24 19:29
Vad är det för fel på folk har dom för lite att klaga på eller?:P
Tyckte den var rolig (det tyckte min fru också)
trött man blir...
Jimmy Öström skrev den: 2012-01-24 19:47
Jag tyckte inte den var jättebra, men jag reagerar inte på att den skulle vara negativ mot kvinnor eller G människor.
Men jag är ju man själv och har säkert svårt att se detta tyvärr...
Jag tycker folk borde reagera på att dom verkar leva i ett kasst förhållande, dom kanske skulle vara lyckligare med att vara tillsammans med någon annan??
JC skrev den: 2012-01-24 21:16
Men överreagera lagom!!! Herregud, ska man tänka på allt som kan vara diskriminerande varje gång man gör en reklamfilm/affisch så får vi inte se många roliga grejer. Lugna ner er lite för fan och sätt er i båten.
Tror inte heller folk bryr sig så mycket, men det är dem som gör det som låter mest.
Parvelito skrev den: 2012-01-24 22:36
Istället för att dissa de som dissat Lovefilm kanske man skall börja se trenden. Reklam med stereotypa könsroller är så ute den kan bli. Massor av människor tycker ju bevisligen att det där är lågt, uselt och vidrigt. Det kan ju vara ett skäl till att inte använda den typen av reklam. Något roligare kan man väl ändå hitta på...?
Peter skrev den: 2012-01-25 00:58
"Den inkluderar bara heterosexuella män i en relation, alla andra grupper faller bort och kvinnorna i reklamen framställs dessutom som rätt hemska."
Alltså, vad är det för stollar som tror att, av privata företag finansierad, reklam skulle verka för att spegla alla samhällsgrupper egalt och rättvisande? Eller att det ens skulle vara någonting värt att eftersträva?
Sjutton gubbar, hur kan man lägga genus perspektiv på ALLT. Det räcker alltså med att visa ett heterosexuellt par i rutan, för att det automatiskt ska ses som att motverka alla andra "alternativ" som inte visas.
En sista fråga: Hur vet Tove Bengtsson från SD att paret i fråga inte är polyamorösa eller bisexuella? Eller utgår han från heternormen själv, samtidigt som han anklagar andra för samma sak?
Julius skrev den: 2012-01-25 07:57
Tove är en tjej.
D skrev den: 2012-01-25 09:06
Jag tycker det var en rolig reklam. En helt normal reklam. NORMAL.
Gustav skrev den: 2012-01-25 11:57
Jag tycker någon ska anmäla Tove Bengtsson för att hon utgår ifrån att personen i soffan är man och personen med tvätten är kvinna. Man kan faktiskt vara man med bröst och långt hår också. Eller så kanske personerna i filmen inte alls gillar att sorteras in i fack av Tove. Det kanske inte är en han och hon överhuvudtaget, utan två hen vi ser i reklamen. Skäms Tove.
Ma skrev den: 2012-01-25 19:56
Vad kommer först? Genus eller kön? Jag vill nog hävda att utgångspunkten för genusaspekten här är att lovefilm baserar sin reklam på KÖN och dessutom ur ett förlegat perspektiv som många av oss har tröttnat på. De kunde välja bland en mängd andra användbara, säljande argument - deras egen medlemsstatistik visar t ex att det är mängder av tjejer som spelar spel, så varför inte göra något mer up-to-date än motsatsen?
Björn skrev den: 2012-01-25 22:51
Alla spel bör förbjudas.
Johan skrev den: 2012-01-26 01:55
Lika bra att förbjuda reklamen nu..
ET skrev den: 2012-01-26 11:36
Bli förbannad över riktiga problem istället och använd energin på att lösa dessa (hunger, barncancer, miljö osv...)
Fan vad löjliga folk är...
Kim skrev den: 2012-01-26 15:05
Oh noes, den extremt politiskt korrekta och humorbefriade Twitter-eliten har tyckt till om ännu ett otroligt viktigt ämne.
Hade jag sett reklamfilmen utan artikeln hade jag aldrig reagerat. Är det något uppseendeväckande med att en man spelar tv-spel? Betyder det att alla män spelar tv-spel för att en man gör det i en reklamfilm? Betyder det att inga kvinnor gör det för att en kvinna inte gör det i en reklamfilm? Betyder det här att jag är efterbliven som inte inser att filmen är ett tecken på ett ondsint patriarkalt, kvinnohatande mansgrissamhälle vi lever i?
Dröjer nog inte länge innan han och hon ersatts av hen och hen i tv-rutan.
Linda skrev den: 2012-01-27 09:48
Jag blir mörkrädd, har ni så lite insikt i hur vi påverkas av reklam, medi, kultur osv? Det här är inget LITET problem, det är den dagliga påverkan som gör att vi fortfarande lever i ett patriarkalt samhälle med daglig och konstant dikriminering av kvinnor.
ET skrev den: 2012-01-27 12:31
Kim: Precis... Inte han, inte hon. Uten "hen"
ikke mörk, inte ljus, utan grå...
Eller så få alla reklamer passa på att ha med 1 kvinna / 1 mann, 1 mørk / 1 ljus, 1 lång / 1 kort, 1 tunn / 1 tjock, en straight / 1 gay, 1 kristen / 1 muslim (vad men oss ateister...?) osv...
Linda: Feminism och humor är uppenbart inte förenliga från din sida. Menar du på allvar att denna reklamen bidrar till ett mansdominerat samhälle? Om något säger väl denna reklamen att det är kvinnan i detta förhållandet som sitter på makten? det blir som när Vänstern skulle ha ny partiledare och ett av argumenten var "vi kan inte ha en mannlig ledare av ett feministiskt parti. Kvinner har vissa fördelar när det gäller att leda ett feministiskt parti". Linda, Lovefilms reklam ÄR et litet problem i den stora världen...
KalleKula skrev den: 2012-01-27 14:40
Nä nu ska jag gå o spela PS3 medans\r\nfrugan fixar bira och macka till mej.\r\n
Rikard skrev den: 2012-01-29 16:20
Det intressanta med denna diskussion är att ni som inte ser att Lovefilm cementerar könsroller är själva följden av detta och en stor del av problemet.
KalleKula skrev den: 2012-01-29 17:13
Jag tror att folk är så otroligt medvetna om att könsroller faktiskt existerar att det inte är någon som höjer nämnvärt på ögonbrynen då en reklam av detta slag visas.
Man ska absolut inte förringa något kön på något sätt men nog fan finns det betydligt allvarligare saker man kan hänga upp sig på och bry sig om?
Personligen är jag otroligt trött på genustjatet och jag är mäkta förvånad över att just genustjatet tar en sådan plats i samhället... fortfarande.. med tanke på att det faktiskt är 2012 och inte 1832.
Rikard skrev den: 2012-01-30 08:11
KalleKula: Då har du ju fattat galoppen, du förstår säkert då också varför genustjatet pågår - för att så många andra inte har fattat att det finns inbyggda maktstrukturer i samhäället. Eller hur?
Sen är det ju svårt att enas om just den saken som är allvarligast som vi ska hänga upp oss på och bry oss om. Det kan ju finnas flera saker? En viktig sak tycker jag är att våra döttrar ska få samma möjligheter som deras jämnåriga killkompisar när de växer upp.
Mattis skrev den: 2012-01-30 14:50
Skönt att ni pratar ut om känslorna här i kommentarsfältet, gott folk. Men reklamen är dum i huvudet. Den är tråkig och tycker ni att den är rolig eller träffsäker, då får ni banne mig bli roliga, eller skaffa er flickvänner eller pojkvänner som låter er ha roligt på riktigt. Eller så förstår jag inte er och ni förstår inte mig. Det är ok. Vi kan lära känna varann nån annanstans än ett kommentarsfält. Hej då!
Kommentera denna artikel
Du måste vara inloggad som medlem på forumet för att kunna kommentera.
Vi har väntat fler veckor på bra siffror gällande hur mycket e-handeln växte under fjärde kvartalet. Posten tillsammans med Svensk Distansha...
Om Ehandel.se
Ehandel.se ägs av White Tree AB
Vi är en objektiv community utan ägarintresse från leverantörer.
Vårt mål är att främja svensk e-handel
genom att sprida kunskap.
Kontaktinformation
White Tree AB
Rundgången 18
254 52 Helsingborg
info@ehandel.se
Bolagsinformation
Innehar f-skattesedel och momsregistrering.
Organisationsnummer 556824-4239