Annons

Största branscherna inom e-handeln

Topplista: Största branscherna inom e-handeln

2019-03-13 11:52

Ny kategori slår sig in bland topp 5.

I juli 2017 tittade vi för första gången på vilka kategorier, eller branscher, som är störst inom e-handeln i Sverige. Nu, lite över ett och ett halvt år senare, dyker vi på nytt ner i de olika kategorierna som vi hittar i Ehandelsindex.

Läs även: Branscherna som omsätter mest på nätet 2017

Det har ändrats en del. Givetvis för att det går olika bra för de olika företagen i kategorierna. Men också lite på grund av att vi fått kategorisera om en del stora spelare på planen. Bland annat Tingstad som nu klassas som en primär e-handlare då de har över 50 procent av omsättningen via e-handeln. Detta gör att kategorin B2B hamnar bland topp fem.

I övrigt är toppen oförändrad med Sport & Fritid på fjärde plats, Hus & Hem på tredje och Kläder & Mode på andra plats. Kvar på första plats står Hemelektronik.

Annons
Annons

Det är alltså butiker som, i Ehandelsindex, är klassade som primära e-handlare vi tittat på. Omsättningssiffrorna kommer från senast inlämnade bokslut från cirka 4100 butiker. I de fall då ett företag har flera butiker, eller då en butik ligger i flera kategorier, har omsättningen fördelats jämnt på dessa butiker och kategorier.

Kategori/Bransch Omsättning (tkr)
Hemelektronik 14561632
Kläder & Mode 11068968
Hus & Hem 10693594
Sport & Fritid 5335928
B2B 4740489
Underhållning & Nöje 4406063
Barn & Leksaker 3865943
Hälsa & Kost 3822397
Skönhet 3275357
Mat & Livsmedel 2839955
Motorfordon 2805767
Accessoarer 2221151
Böcker & Tidningar 2099380
Hobby & Fritid 1228499
Kontorstillbehör 1121810
Presenter 1106550
Djur 615855
Tobaksprodukter 609273
Tjänster 279663
Vuxenbutiker 269517
Övrigt 133105
Konst & Hantverk 105256
Livsstil 63438
Resor & Biljetter 20517

Joakim Andersen

Indexansvarig

Annons
Emeet: En idéinjektion och sorlande e-handelsfest

Emeet: En idéinjektion och sorlande e-handelsfest

Hundratals e-handlare utbytte idéer och erfarenheter.

Annons
Annons
E-handelsjätten stoppar Huawei-produkter efter svartlistningen

E-handelsjätten stoppar Huawei-produkter efter svartlistningen

Rapporterar flera japanska medier.

PostNord storsatsar i Oslo för att möta e-handelstillväxten

PostNord storsatsar i Oslo för att möta e-handelstillväxten

Kommer hantera 250 000 paket om dagen.

"Sverige har bland EU:s högsta kostnader för paketleveranser"

En barriär för svensk e-handelsexport.

Annons
Annons

Du missar väl inte vårt nyhetsbrev E-handelsnytt?

Flattered nådde 17 miljoner - storsatsar på global sajt

Flattered nådde 17 miljoner - storsatsar på global sajt

Växte med 49 procent.

20 procent på

20 procent på "allt" gällde inte allt - nu fälls e-handlaren

68 varumärken ingick inte.

E-handelsstjärnan Pouya Boland till årets NXT Nordic

Klart: E-handelsstjärnan Pouya Boland till årets NXT Nordic

Chiquelles vd till Nordens största e-handelskonferens.

Annons
Annons
Svenska skojätten satsar på online-marknadsplatser

Svenska skojätten satsar på online-marknadsplatser

Släpper lös varumärkena redan denna vecka.

Annons
Jobb på Ehandel.se

Btwentyfour söker:

Project Manager at Btwentyfour

Glitter International söker:

E-Commerce Coordinator

XXL Sport och Vildmark söker:

E-commerce Manager

Boozt Fashion söker:

Google Analytics Specialist


Om Ehandel.se

Vi är en objektiv community och nättidning utan ägarintresse från leverantörer. Vårt mål är att främja svensk e-handel genom att sprida kunskap.

Kontaktinformation

info@ehandel.se

Vill du annonsera?

marknad@ehandel.se

Bolagsinformation

EHANDEL SE AB
Orgno. 556861-7517

Emblem Emblem Emblem
×

Du missar väl inte vårt nyhetsbrev?

Varje fredag får du exklusiva nyheter först av alla samt en summering av hela veckan. Stäng denna ruta