Annons

Största branscherna inom e-handeln

Topplista: Största branscherna inom e-handeln

2019-03-13 11:52

Ny kategori slår sig in bland topp 5.

I juli 2017 tittade vi för första gången på vilka kategorier, eller branscher, som är störst inom e-handeln i Sverige. Nu, lite över ett och ett halvt år senare, dyker vi på nytt ner i de olika kategorierna som vi hittar i Ehandelsindex.

Läs även: Branscherna som omsätter mest på nätet 2017

Det har ändrats en del. Givetvis för att det går olika bra för de olika företagen i kategorierna. Men också lite på grund av att vi fått kategorisera om en del stora spelare på planen. Bland annat Tingstad som nu klassas som en primär e-handlare då de har över 50 procent av omsättningen via e-handeln. Detta gör att kategorin B2B hamnar bland topp fem.

I övrigt är toppen oförändrad med Sport & Fritid på fjärde plats, Hus & Hem på tredje och Kläder & Mode på andra plats. Kvar på första plats står Hemelektronik.

Annons
Annons

Det är alltså butiker som, i Ehandelsindex, är klassade som primära e-handlare vi tittat på. Omsättningssiffrorna kommer från senast inlämnade bokslut från cirka 4100 butiker. I de fall då ett företag har flera butiker, eller då en butik ligger i flera kategorier, har omsättningen fördelats jämnt på dessa butiker och kategorier.

Kategori/Bransch Omsättning (tkr)
Hemelektronik 14561632
Kläder & Mode 11068968
Hus & Hem 10693594
Sport & Fritid 5335928
B2B 4740489
Underhållning & Nöje 4406063
Barn & Leksaker 3865943
Hälsa & Kost 3822397
Skönhet 3275357
Mat & Livsmedel 2839955
Motorfordon 2805767
Accessoarer 2221151
Böcker & Tidningar 2099380
Hobby & Fritid 1228499
Kontorstillbehör 1121810
Presenter 1106550
Djur 615855
Tobaksprodukter 609273
Tjänster 279663
Vuxenbutiker 269517
Övrigt 133105
Konst & Hantverk 105256
Livsstil 63438
Resor & Biljetter 20517

Joakim Andersen

Indexansvarig

Annons
Hennes e-handel sprängde miljonen - använder psykologi

Hennes e-handel sprängde miljonen - använder psykologi

"Svensk e-handel för kvinnor".

Annons
Annons
Sveriges första klimatneutrala e-handel ska nå 20 miljoner

Sveriges första klimatneutrala e-handel ska nå 20 miljoner

Stora utmaningar - men lika stor potential.

Footway skalar upp rejält - behöver omedelbart öka lagret

Footway skalar upp rejält - behöver omedelbart öka lagret

“Tio gånger Footways nuvarande ordervolym”.

6000 säljare hoppar på <nobr>e-jättens</nobr> nya betallösning

6000 säljare hoppar på e-jättens nya betallösning

Har hanterat över en halv miljard dollar.

Annons
Annons

Du missar väl inte vårt nyhetsbrev E-handelsnytt?

30 år gammalt företag i konkurs - sköt upp <nobr>e-handeln</nobr>

30 år gammalt företag i konkurs - sköt upp e-handeln

Minusresultat i nio år.

Apotekets e-handel står för nästan 10 procent

Apotekets e-handel står för nästan 10 procent

Resultatet sjönk.

Sportamore omsatte en kvarts miljard under Q2

Sportamore omsatte en kvarts miljard under Q2

Tillväxt på 18 procent.

Annons
Annons
Nya rekord trots prissättningsfel och strejker

Nya rekord trots prissättningsfel och strejker

Bättre än Black Friday och Cyber Monday kombinerat.

Annons
Jobb på Ehandel.se

Gudrun Sjöden Design AB söker:

Produktägare

Lomax Sweden AB söker:

Online Marketing Assistant - Helsingborg - Lomax Sweden AB

Plantagen Sverige AB söker:

Junior Webbredaktör

MM Sports söker:

Inköpare till MM Sports


Om Ehandel.se

Vi är en objektiv community och nättidning utan ägarintresse från leverantörer. Vårt mål är att främja svensk e-handel genom att sprida kunskap.

Kontaktinformation

info@ehandel.se

Vill du annonsera?

marknad@ehandel.se

Bolagsinformation

EHANDEL SE AB
Orgno. 556861-7517

Emblem Emblem Emblem
×

Du missar väl inte vårt nyhetsbrev?

Varje fredag får du exklusiva nyheter först av alla samt en summering av hela veckan. Stäng denna ruta