Topplista: Största branscherna inom e-handeln

Ny kategori slår sig in bland topp 5.

I juli 2017 tittade vi för första gången på vilka kategorier, eller branscher, som är störst inom e-handeln i Sverige. Nu, lite över ett och ett halvt år senare, dyker vi på nytt ner i de olika kategorierna som vi hittar i Ehandelsindex.

Läs även: Branscherna som omsätter mest på nätet 2017

Annons
Annons

Det har ändrats en del. Givetvis för att det går olika bra för de olika företagen i kategorierna. Men också lite på grund av att vi fått kategorisera om en del stora spelare på planen. Bland annat Tingstad som nu klassas som en primär e-handlare då de har över 50 procent av omsättningen via e-handeln. Detta gör att kategorin B2B hamnar bland topp fem.

I övrigt är toppen oförändrad med Sport & Fritid på fjärde plats, Hus & Hem på tredje och Kläder & Mode på andra plats. Kvar på första plats står Hemelektronik.

Det är alltså butiker som, i Ehandelsindex, är klassade som primära e-handlare vi tittat på. Omsättningssiffrorna kommer från senast inlämnade bokslut från cirka 4100 butiker. I de fall då ett företag har flera butiker, eller då en butik ligger i flera kategorier, har omsättningen fördelats jämnt på dessa butiker och kategorier.

Kategori/BranschOmsättning (tkr)
Hemelektronik14561632
Kläder & Mode11068968
Hus & Hem10693594
Sport & Fritid5335928
B2B4740489
Underhållning & Nöje4406063
Barn & Leksaker3865943
Hälsa & Kost3822397
Skönhet3275357
Mat & Livsmedel2839955
Motorfordon2805767
Accessoarer2221151
Böcker & Tidningar2099380
Hobby & Fritid1228499
Kontorstillbehör1121810
Presenter1106550
Djur615855
Tobaksprodukter609273
Tjänster279663
Vuxenbutiker269517
Övrigt133105
Konst & Hantverk105256
Livsstil63438
Resor & Biljetter20517

Prenumerera

Du missar väl inte vårt nyhetsbrev E-handelsnytt?

Tack!