Annons

Största branscherna inom e-handeln

Topplista: Största branscherna inom e-handeln

2019-03-13 11:52

Ny kategori slår sig in bland topp 5.

I juli 2017 tittade vi för första gången på vilka kategorier, eller branscher, som är störst inom e-handeln i Sverige. Nu, lite över ett och ett halvt år senare, dyker vi på nytt ner i de olika kategorierna som vi hittar i Ehandelsindex.

Läs även: Branscherna som omsätter mest på nätet 2017

Det har ändrats en del. Givetvis för att det går olika bra för de olika företagen i kategorierna. Men också lite på grund av att vi fått kategorisera om en del stora spelare på planen. Bland annat Tingstad som nu klassas som en primär e-handlare då de har över 50 procent av omsättningen via e-handeln. Detta gör att kategorin B2B hamnar bland topp fem.

I övrigt är toppen oförändrad med Sport & Fritid på fjärde plats, Hus & Hem på tredje och Kläder & Mode på andra plats. Kvar på första plats står Hemelektronik.

Annons
Annons

Det är alltså butiker som, i Ehandelsindex, är klassade som primära e-handlare vi tittat på. Omsättningssiffrorna kommer från senast inlämnade bokslut från cirka 4100 butiker. I de fall då ett företag har flera butiker, eller då en butik ligger i flera kategorier, har omsättningen fördelats jämnt på dessa butiker och kategorier.

Kategori/Bransch Omsättning (tkr)
Hemelektronik 14561632
Kläder & Mode 11068968
Hus & Hem 10693594
Sport & Fritid 5335928
B2B 4740489
Underhållning & Nöje 4406063
Barn & Leksaker 3865943
Hälsa & Kost 3822397
Skönhet 3275357
Mat & Livsmedel 2839955
Motorfordon 2805767
Accessoarer 2221151
Böcker & Tidningar 2099380
Hobby & Fritid 1228499
Kontorstillbehör 1121810
Presenter 1106550
Djur 615855
Tobaksprodukter 609273
Tjänster 279663
Vuxenbutiker 269517
Övrigt 133105
Konst & Hantverk 105256
Livsstil 63438
Resor & Biljetter 20517

Joakim Andersen

Indexansvarig

Annons
Fullt till sista plats när B2B-eliten intog Stockholm

Fullt till sista plats när B2B-eliten intog Stockholm

Starkt startfält till årets stora premiär.

Annons
Annons
PostNord avslöjar detaljerna i den stora skåpsatsningen

PostNord avslöjar detaljerna i den stora skåpsatsningen

Inga tangentbord eller pinkoder.

Intersport:

Intersport: "Ska aldrig behöva säga nej till en affär"

Personalen utbildas i specialanpassade surfplattor.

<nobr>E-handelns</nobr> vårdslösa utnyttjande av transporterna

Krönika: E-handelns vårdslösa utnyttjande av transporterna

Lars Sjölund, från företaget Ossoami, om hur vi måste ta vårt ansvar för miljön. Annars kan konsumenterna bojkotta e-handeln.

Annons
Annons

Du missar väl inte vårt nyhetsbrev E-handelsnytt?

Lush: Både omsättning och resultat sjönk

Lush: Både omsättning och resultat sjönk

"Ett tuffare år för oss".

Dibs e-handelskassa firar 1000 - börjar testa Swish

Dibs e-handelskassa firar 1000 - börjar testa Swish

Swish, swish, swish.

Varubreven får gratis extratjänst - framtagen med <nobr>e-handlare</nobr>

Varubreven får gratis extratjänst - framtagen med e-handlare

PostNords Varubrev ändras igen!

Annons
Annons
Lokal butik öppnar e-handel:

Lokal butik öppnar e-handel: "En överlevnadsstrategi"

Följare på sociala medier krävde en e-handel.

Annons
Jobb på Ehandel.se

AB Skruvat Reservdelar söker:

Nu söker vi en Content Manager till Skruvat

Morjas söker:

E-Commerce Manager till Morjas

Edblad söker:

Social Media & Influencer Manager

Scandiweb AB söker:

Sales Manager


Om Ehandel.se

Vi är en objektiv community och nättidning utan ägarintresse från leverantörer. Vårt mål är att främja svensk e-handel genom att sprida kunskap.

Kontaktinformation

info@ehandel.se

Vill du annonsera?

marknad@ehandel.se

Bolagsinformation

EHANDEL SE AB
Orgno. 556861-7517

Emblem Emblem Emblem
×

Du missar väl inte vårt nyhetsbrev?

Varje fredag får du exklusiva nyheter först av alla samt en summering av hela veckan. Stäng denna ruta