Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet

Ehandel.se Liveblogg


Här Live-bloggar vi på Ehandel.se direkt ifrån alla viktiga evenemang

Joakim Friedman ifrån Sportamore.se

Joakim berättar om Sportamore’s resa. De har t.ex. byggt allt själva när det kommer till e-handeln.

En av anledningarna till detta var att de inte fann en färdig hyll-lösning för deras behov. De vill även kunna optimera och utveckla sin e-handel kontinuerligt. Joakim tror inte på att man kan göra en generell e-handelslösning för Sportamores produktutbud och marknad.

Deras paket skall uppfattas som en godispåse. De jobbar mycket med kundupplevelse även när det gäller paketen. De vill alltid överleverera på kundens förväntningar.

Deras egna system är mycket flexibelt och de kan lätt erbjuda separata shops med delar av deras utbud. T.ex till Aftonbladet. Eftersnack, hur har deras breda reklamkampanjer gett för efffekt? Joakim svarar att de har växt med 5500% och nu har 50 000 kunder. De verkar vara nöjda med pengarna de lagt på t.ex. TV-reklam. Eftersnacket avslutas med att vi får reda på att Sportamore inte är lönsamma i dagsläget.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *






Jobb på Ehandel.se
Payson AB söker:
Senior .Net utvecklare
Eton Fashion AB söker:
E-Commerce Manager
Brightstep AB söker:
hybrisutvecklare