Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet

Bernts Blogg om E-handel


Bernt driver Parvelito.se

Veckans spaning – Förenkla är vägen till framgång

Jag håller på att expandera ordentligt. Några shoppar har tagits över, ett nytt bolag har bildats, fler shoppar skall igång, lagerytan skall dubbleras, nya branscher skall läras in och erövras. Det är kul. Jag är som ett barn på nytt, att jobba med uppstarter är kanske det bästa som finns.

Bland det absolut viktigaste, sett från min synvinkel, är att allt är så enkelt det kan bli. Ju färre inblandade aktörer, desto lättare att administrera. Därför har jag gjort några strategiska val, som jag tror kommer vara det som gör mig till vinnare. Mina val behöver absolut inte vara de mest optimala för dig. Affärernas omfattning, förutsättningar och eget kunnande kan skilja sig åt mycket.

Det här är dock det jag har valt, och de är valda i hård konkurrens med deras konkurrenter.

Först och främst behövde jag en plattform som klarar av att hantera flera shoppar, som utvecklas, som kan kopplas samman med andra smarta system och som är rimligt prissatt. Jag fastnade för Kodmyrans Shop4Sale som verkar ha tänkt ett steg längre än många andra, även om det går att putsa på en del saker.

Nästa steg var att lösa logistiken. Hur skall våra kunder få sina paket. Mindre produkter kommer snart att skickas med Posten Meddelande och tjänsten Varubrev. Det är en tjänst de säkert kommer att putsa lite mer på i framtiden, men grunden är tillräckligt bra.

Större saker som går som paket kommer att distribueras med DHL:s tjänst Servicepoint. Det är enkelt att få ett bra avtal med dem, de hämtar paketen hos mig fastän jag bor på landet och jag har mest goda erfarenheter av dem.

Både Posten och DHL kommer gå genom Unifaun som är en bra tjänst för det här.

Betalningslösningar finns det ju massor av på marknaden, men det visade sig när jag började prata med dem att det är mycket snack och inte så mycket verkstad. De flesta ville ha mycket betalt för tjänster som dessutom involverade avtal med andra, så som inlösare och banker för att få en komplett lösning med faktura, kortbetalning och direktbetalning. Lösningen på det hela blev Klarna Checkout som kommer rullas ut i butikerna så snart de första beta-testerna är över. De visade sig vara billigast på en totallösning med flera butiker och jag har EN motpart om något inte fungerar.

Även andra saker som skall handlas upp kommer att ha enkelhet och så lite tjafs som möjligt som ledstjärna. Bra kriterier för den som vill bli leverantör till mig är att man har en tjänst, produkt eller affärsmodell som fungerar och har gott rykte. Det måste vara enkelt att köpa den och att man får rätt pris från början är en förutsättning.

Jag och de flesta andra som läser det här är e-handlare. Vi har lärt oss att inte krångla till saker om vi vill att besökare skall konvertera och ta steget till att bli kund. På samma sätt tror jag att många e-handlare resonerar när de köper in saker.  Så rådet till alla som vill bli leverantörer till e-handlare är att förenkla och göra det lätt att vara kund hos er.

Comments 9

  1. Johan Liljeholm wrote:

    Unifaun = winning :)

    Posted 19 Okt 2012 at 02:08
  2. Henrik Svensson wrote:

    Gratulerar till din expansion :)
    En tanke slog mig när jag läste. Precis som du skrev så har du en motpart när något inte fungerar med betalningen, dvs ingen (och gissningsvis 50% till av Sveriges ehandlare) av dina shoppar går att handla i om något skulle strula. Nu vet jag inte om de kommer garantera 100% upptid men är det inte rätt djärvt att ha först all hosting hos en leverantör och sen även ha all betalning samlad hos en annan?

    Posted 19 Okt 2012 at 04:06
  3. parvelito wrote:

    Jo, lite djärvt är det att lägga alla ägg i samma korg, men jag ser också stora fördelar med att det är samlat och inte utspritt. Och fördelarna uppvägde nackdelarna. Skulle t.ex. betallösningen gå ned under en längre period så kan man ju ha Payson eller Paypal som en nödlösning. De har också en föredömligt enkel affärsmodell.

    Posted 19 Okt 2012 at 04:14
  4. Peder wrote:

    Varför satsa på flera olika shoppar?
    Jag ser ingen fördel i flera shoppar bättre att lägga allt under ett ”varumärke”. Betydligt mindre jobb och billigare att sköta Seo, annonsering, fakturering, layout, m.m till en enda butik.
    Om det är getost och HDMI kablar du ska sälja så kan det kanske vara lite svårare att sälja i en butik. Men tror nästan att fördelarna med en butik övervinner även det.

    Ska du sluta fakturera själv då?

    Posted 19 Okt 2012 at 05:36
  5. Nicklas wrote:

    Bra skrivet, Multishop is the shit.

    Posted 19 Okt 2012 at 05:53
  6. parvelito wrote:

    Peder: Det är bitvis väldigt skilda saker, och jag tror det blir bra med olika shoppar, men gemensamt lager/administration för dem. Och ja, jag kommer sluta fakturera själv.

    Posted 19 Okt 2012 at 06:23
  7. Joel wrote:

    Jag tror att du har helt rätt Bernt! Både vad gäller enkelhelt och multishop.

    Det kan dock vara bra att testa på nya leverantörer och då är det perfekt att göra det när man startar en ny shop tycker jag.

    På Kigurumi kör vi förvisso samma hosting, betalleverantör för kort/direktbetalning samt Posten för leveranser. Men vi har valt att testa på Svea för fakturor och byggt en helt ny plattform för att sköta butiken (som klarar flera språk och flera valutor).

    Gör man inte det ibland är det lätt att man snöar in sig på det man har och svårt att tänka sig att det finns något bättre (när det oftast gör det).

    Posted 19 Okt 2012 at 06:45
  8. Katrin Lundgren wrote:

    Bernt behöver inte oroa sig för upptid hos Klarna, precis som alla som väljer att köra hos oss. du kommer alltid att kunna slå av checkouten med en knapptryckning och då använda den vanliga kassan, där det finns tillgång till egen faktura samt payson eller paypal beroende på vilka avtal man valt att ha med dem, så mao han har hängslen och livrem vad gäller betalleverantörer om han vill, precis som alla våra kunder. det är alltid bara ett knapptryck bort :-)

    Posted 20 Okt 2012 at 11:50
  9. Katrin Lundgren wrote:

    Ja, och tack för de snälla orden också såklart, vi slipar på för att bli ännu bättre :-)

    Posted 20 Okt 2012 at 11:54

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *