Visa ett inlägg
  #18 (permalink)  
Gammal 2010-03-14, 16:51
Mickes avatar
Micke Micke är inte uppkopplad
bagsy.se
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 126
Skicka ett meddelande via MSN till Micke
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Andreas Visa inlägg
Det måst gå väldigt dåligt för era företag eller så måst ni vara väldigt dåliga om ni påriktigt vill göra vinst på era vänner o släktingar. Personer som finns där och som till viss del kommer stå vid din sida resten av livet.

Själv misslyckas jag hellre med företaget en offrar mina vänner.

Det ända det innebär att sälja "+ - noll" är lite extra arbetstid och ökad omsättning, samt en lägre vinstmarginal totalt sätt.
Jag tycker diskussionen är jätteintressant men vill inte komma i kläm med folk på forumet så jag konstaterar bara att vi har olika syn på det.

En parentes är att jag har flera gånger hamnat i situationer där jag har varit erbjuden rabatt pga just vänskapliga förhållanden men har tackat nej då jag inte vill utnyttja min vän och inte vill att personen ska förvänta sig rabatt från mig.
__________________
http://ehandel.se/mikael/ , säljer datorväskor i Bagsy AB, jobbar som ehandelskonsult/projektledare på dagtid.Personlig blogg twitter
Svara med citat