Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu
  #1 (permalink)  
Gammal 2010-05-16, 11:29
Monys avatar moasling.se
Har Ehandel.se som hobby
 
Reg.datum: Apr 2010
Inlägg: 357
Skicka ett meddelande via MSN till Mony Skicka ett meddelande via Skype™ till Mony
Standard Varulager

Vill inte kapa den andra tråden så jag fortsätter här.

Är det skillnad på varulager med tyg (råvara) och varulager med färdigsydda babyslings (produkt)?
__________________
Blogg: Starta Eget
Blogg 2: Naturligt föräldraskap
Blogg 3: Mony Bloggen
Svara med citat
  #2 (permalink)  
Gammal 2010-05-16, 12:14
Parvelitos avatar shop.parvelito.se
Inventarie på Ehandel.se
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 2 598
Standard

Ja, du bör ju rimligen slå på ett värde som motsvarar arbetskostnaden på det som är färdigbearbetat.

Sedan kan man ju alltid "glömma bort" att räkna med mindre tygrullar, påbörjade trådrullar, inköpt emballage etc så länge det handlar om rimliga mängder.
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2010-05-17, 01:02
lunarmyss avatar iPhonebutiken.se
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 997
Standard

Men.. det är väl ändå ett konstigt sätt att räkna?

Menar, om jag skriver kod så räknas ju inte den in som lager precis.

Lagervärdet borde väl ändå bara vara inköpsvärdet.

Annars borde "vanliga" lager räknas som inköpsvärde + kostnad för att packa upp + kostnad för att förvara, eller nåt sånt.
Svara med citat
  #4 (permalink)  
Gammal 2010-05-17, 01:19
Parvelitos avatar shop.parvelito.se
Inventarie på Ehandel.se
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 2 598
Standard

Så konstigt är det väl inte. Om du lägger ned hundratals timmar på att tillverka en webshop så har den naturligtvis ett värde, även om det inte är ett lagervärde. Om det sedan är 1kr eller en miljon beror väl på din skicklighet, men ett värde har den ur Skatteverkets perspektiv. För det mesta brukar man inte ta upp sådana dolda värden som småföretagare, men börsnoterade aktiebolag där ett utvecklingsprojekt kan involvera miljarder måste naturligtvis tas upp som en tillgång.

Och samma sak gäller producerade varor. De har ett högre värde, och skall då tas upp som det. Inget konstig alls.

Redan idag kan man ju ta upp t.ex. hemtagningskostnader och tull i lagervärdet, eftersom det anses att en kontainer transporterade och intullade prylar i Sverige har ett högre värde än motsvarande i Kina. Däremot är det ju inget värdehöjande med att låta den stå på ett lager (normalt sett).
Svara med citat
  #5 (permalink)  
Gammal 2010-05-17, 09:41
GregerAs avatar www.electrokit.com
Moderator
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 1 710
Standard

Principen är att varor som skall säljas vidare är en tillgång fram till de säljs. När de sålts så blir anskaffningskostnaden (tillverkningskostnaden) en kostnad.

I ett större tillverkande företag så tar man även upp produkter i arbete (PIA) som tillgång. Då får man alltså värdera var i produktionskedjan de befinner sig och hur mycket arbete som lagts ner på dem.

Man pratar om rörliga och fasta kostnader. Rörliga är sådana som är direkt hänförliga till en produkt, material och arbete, medan fasta kostnader är sådana som inte varierar direkt med produktionsvolymen, t.ex lokaler, kontorsarbete, telefon, porto, VD-bonus ...
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger