Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu

Gå tillbaka   Ehandel.se > E-handelsforumet > Feedback & Kritik

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1 (permalink)  
Gammal 2011-05-16, 15:11
Novis
ingen
 
Reg.datum: Apr 2011
Inlägg: 12
Standard Ny webbshop, förslag till förbättring motages tacksamt!

ar nu efter någon månads jobbande och fixande fått fram en färdig webbshop. Nu är jag helt grön på detta område och skulle behöva alla kommentarer och all kritik jag någonsin kan få.

OBS: detta är inget dåligt försök att få mer besökare till sidan, sidan är inte färdigbyggd och jag vill här inte göra någon reklam för denna. Jag önskar endast respons från andra som kan det här bättre än mig.

Go wild på sidan och kritisera det ni tycker är fel/ fult / dåligt. Jag vill inte höra att sidan är bra (såldes du inte hittar några fel är det ok) Berätta vad du tycker, fel, fult bra, dåligt ja alla kommentarer uppskattas!

Adressen är Klockor hos Klockkungarna, alltid billigast. - klockkungarna

Vill också påpeka att hemsidan inte riktigt är klar än, ska göras små förändringar i till ex ordlistan.

Jag som ny på näthandel är mycket tacksam för allas kommentarer.

Ps: Lite osäker på vart denna tråd skulle ligga så hoppas att jag hittat rätt!
Svara med citat
Annons
  #2 (permalink)  
Gammal 2011-05-16, 16:19
lunarmyss avatar
Veteran
iPhonebutiken.se
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 1 167
Standard

"alltid billigast" får alltid mig att rygga tillbaks.

Och behöver verkligen headern (med logo osv) ta upp halva skärmen?

Att anlita en designer skulle jag rekommendera, framförallt för logo/header.

Och http://www.klockkungarna.se/images/logotyper.jpg.. har du både Payson, Auriga, Dibs osv? Eller är det något konstigt försök till att få besökare att känna sig trygga?

Du måste få till högre upplösning på bilderna, i dagsläget kan man knappt ser några detaljer :-/
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2011-05-16, 16:23
Novis
ingen
 
Reg.datum: Apr 2011
Inlägg: 12
Standard

Tackar för alla kommentarer Lunarmys.

Ändrat på loggan lite, men tror vi kommer ta hjälp av en designer med denna.

Ang logotyp bilden har vi ej hunnit tagit bort denna, vi kan givetvis ej ha alla dessa. Kommer givetvis tas bort innan saiten lanseras.

Annars så är det alltså högre upplösning på bilderna du rekommenderar? På alla bilder, eller tänker du på några specifika?

Tacksam för alla som hjälper till här!
Svara med citat
  #4 (permalink)  
Gammal 2011-05-16, 16:24
lunarmyss avatar
Veteran
iPhonebutiken.se
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 1 167
Standard

Tänker på produktbilderna, t ex http://www.klockkungarna.se/PICTURE/715-4-306.jpg

Borde vara MINST 600x600

(vi eftersträvar minst 800x800, även om vi inte alltid lyckas..)
Svara med citat
  #5 (permalink)  
Gammal 2011-05-16, 16:28
hansanderss avatar
Medlem
bindit.se
 
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 156
Standard

Texterna måste ses över. Det förekommer både särskrivningar och felstavningar. Även språket behöver en översyn.
Sen kan man väl tycka att ni borde ha något annat än låga priser att erbjuda....
Svara med citat
  #6 (permalink)  
Gammal 2011-05-16, 17:38
Nyfödd
www.epicfighting.se
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 23
Standard

Headern måste göras finare. Ska ni sälja klockor så behöver man bli lockad med fin-fina bilder på snygga människor med klockor i headern.

my 2 cents
Svara med citat
  #7 (permalink)  
Gammal 2011-05-16, 18:03
Parvelitos avatar
Inventarie på Ehandel.se
shop.parvelito.se
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 3 249
Standard

1: Ha inte en massa "pladder" på första sidan, det är er bästa skyltplats, och där skall de produkter som ni tjänar mest pengar på finnas. Inte en massa säljtext som ingen orkar läsa. Flytta hellre det till en högerspalt.

2: Produktmenyn till vänster är väl inte så genomtänkt. Dagens deal skulle kanske vara en stor blaffa, och batteribyte skulle kanske inte innehålla en lång bruksanvisning, utan ligga som en egen sida med länk.

3: Om man köper klockor för tusentals kronor är man rätt så noga med att välja en bra leverantör, och då är inte billigast och bäst service något man kopplar ihop. Berätta istället varför ni kan vara billigare, och varför det är smart att välja er.

4: Produktbeskrivningarna är alldeles för summariska och bristfälliga. Jag vill ha ett par A4 faktablad innan jag köper en klocka på nätet.

5: Det är massor med grammatiska fel i texterna.

6: Fraktalternativ för klockbatterier efterlyses. Tänk också på att Schenker Privpak i sin ursprungliga form har en mycket begränsad ersättning om de slarvar bort paketet som de beräknar till några hundralappar per kilo gods. Det kan bli dyrt när det är klockor i paketen.
__________________
Driver Parvelito där du t.ex. kan köpa en datorväska, ett väggfäste för din TV eller en kabel till dina prylar.
Svara med citat
  #8 (permalink)  
Gammal 2011-05-18, 11:09
Nyfödd
Damnheels.nu | Opensunuppsala.se | Solkramer.se | Foreverwhite.se
@DamnHeels_nu
 
Reg.datum: Apr 2011
Inlägg: 34
Standard

kanske en liten ruta på sidan varför man ska välja just er!?...
se exempel på min sida Djurkedjan.se - Katt- och hundartiklar till bra priser!
ex - stort urval
- bra priser
etc....
Svara med citat
  #9 (permalink)  
Gammal 2011-05-20, 11:12
Novis
ingen
 
Reg.datum: Apr 2011
Inlägg: 12
Standard

Sådär, har summerat lite kommentarer och tackar för alla som skrivit. Eftersom det här med att bygga webbshop tar en jäkla tid tar vi en sak i taget. Jag har gjort mycket ändringar på sidan de senaste dagarna och jobbar vidare på detta.

Nu är jag lite nyfiken ang vad alla tycker om produktsidorna, om man vill ha mer information vad skulle ni isånafall vilja ha för mer info? Om ni vill ha mer bilder vad skulle ni vilja ha bilderna på?

Också om man vill ändra nått på utseendet på produkterna.

Givetvis får man också fortsätta kommentera och ge mig massor av respons!

Tack!
Svara med citat
  #10 (permalink)  
Gammal 2011-05-20, 11:43
Parvelitos avatar
Inventarie på Ehandel.se
shop.parvelito.se
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 3 249
Standard

Vikt, storlek och en spec över vilka funktioner den har är väl inte att begära för lite?

Kan ju lösas med produktblad från tillverkaren i PDF-format, men kanske hellre att man ökar ut er lilla lista med 8 punkter till ett 50-tal eller vad som kan behövas. Även om sådana saker om larm och tidtagning kanske inte är de mest säljande funktionerna, så känns det ju kul att veta om klockan man skall till och betala ett par tusenlappar för har sådant eller ej.

Möjlighet att försäkra klockan efter garantitiden är bra att veta, samt om det kanske är en klocka med hårdare glas och stål för mer fritidsbetonat bruk, eller om det är en "gå bort-klocka".
__________________
Driver Parvelito där du t.ex. kan köpa en datorväska, ett väggfäste för din TV eller en kabel till dina prylar.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger






Jobb på Ehandel.se
Payson AB söker:
Senior .Net utvecklare
Brightstep AB söker:
hybrisutvecklare
Payson AB söker:
Systemarkitekt