Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu

Gå tillbaka   Ehandel.se > E-handelsforumet > Feedback & Kritik

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1 (permalink)  
Gammal 2010-03-01, 12:44
Kodmyrans avatar www.kodmyran.se, samt SweCat, Gardenhome, Doftljusbutiken
Inventarie på Ehandel.se
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 1 844
Standard feedback på kodmyransajt inför omstrukturering

Jag jobbar just nu på att göra om vår sida, och tänkte att ni som e-handlare säkert har idéer om vad ni vill ska finnas med på en sida om en e-handelslösning. Vilken info har vi missat? tar tacksamt emot funderingar över struktur, info m.m. Även om det inte är en butik så hoppas jag att jag kan få lite feedback här

http://www.kodmyran.se
Svara med citat
  #2 (permalink)  
Gammal 2010-03-01, 14:34
Parvelitos avatar shop.parvelito.se
Inventarie på Ehandel.se
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 2 601
Standard

En designgrej är att du generellt borde ha mycket mera bilder för att lätta upp texten. Det är rätt så massivt med text.

Jag tror att när man väl börjat sätta sig in i hur en webshop fungerar och förstår "tänket" i den så skall det mycket till innan man börjar intressera sig för andra. Därför borde det finnas mycket mer som beskriver hur det är tänkt att arbeta. Guider med illustrationer för de olika momenten tror jag kan vara guld värt. Kanske skall du också ha två ingångar till dessa guider där man får välja om man är nybörjare eller erfaren E-handlare. Idag tror jag att nybörjare har svårt att greppa mycket av den terminologi som används.
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2010-03-01, 22:52
lunarmyss avatar iPhonebutiken.se
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 997
Standard

Oj, mycket text(!)

Shop4sale, butikslösning för e-handel från Kodmyran AB - den sidan skulle jag aldrig orka läsa igenom

Varför inte göra den som bullet points, med möjlighet att klicka på varje grej för att få upp mer information?

Innan jag ens tänker på att läsa mer så vill jag få en översikt, sen läsa mer om det som spelar roll/intresserar mig

Kalla mig lat, men time is of the essence som dom säger

Och.. borde inte varje sida ha en egen/unik title?
Svara med citat
  #4 (permalink)  
Gammal 2010-03-02, 08:10
Kodmyrans avatar www.kodmyran.se, samt SweCat, Gardenhome, Doftljusbutiken
Inventarie på Ehandel.se
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 1 844
Standard

Det är precis därför jag vill göra om den lunarmys. Inte ens jag själv orkar läsa all text

Tack för alla kloka kommentarer.
Svara med citat
  #5 (permalink)  
Gammal 2010-03-02, 09:13
lunarmyss avatar iPhonebutiken.se
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 997
Standard

Aaah, trodde det VAR den nya som jag tittade på, sorry
Svara med citat
  #6 (permalink)  
Gammal 2010-03-02, 09:59
Kodmyrans avatar www.kodmyran.se, samt SweCat, Gardenhome, Doftljusbutiken
Inventarie på Ehandel.se
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 1 844
Standard

Nej sjutton heller, det här är det första embryot vi gjorde när vi snabbt måste slänga upp en sida. Sedan har vi aldrig hunnit att utveckla den vidare. Har alltid varit annat som prioriterats före, så nu är det äntligen dags att ta tag i den och göra om den och förbättra

Jag kanske är konstig som frågar om feedbacken innan jag gör om, men jag tänkte att då kan jag ta tillvara synpunkterna innan jag börjar. Kvinnligt tänkande antar jag...
Svara med citat
  #7 (permalink)  
Gammal 2010-03-02, 11:28
hiphopbutiken.se brillor.nu azon.nu
Novis
 
Reg.datum: Aug 2009
Inlägg: 19
Standard

validering på alla förmulär antar jag att ni tänker fixa
Svara med citat
  #8 (permalink)  
Gammal 2010-03-02, 11:48
Kodmyrans avatar www.kodmyran.se, samt SweCat, Gardenhome, Doftljusbutiken
Inventarie på Ehandel.se
 
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 1 844
Standard

ingen information någon känner sig sakna? Hitills är det mest tekniska förändringar som föreslagits typ struktur, lätta upp med bilder, validering.
Hur är det med infon som står på sajten? Någon som orkat läsa?
Svara med citat
  #9 (permalink)  
Gammal 2010-03-02, 13:09
www.smartfritid.se
Har Ehandel.se som hobby
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 395
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Kodmyran Visa inlägg
ingen information någon känner sig sakna? Någon som orkat läsa?
Jag har läst, tidigare. Informationen man söker finns där. Problemet är att man som kund när man kommer till sidan oftast är i "skanningstadiet". Man har kanske 5 andra butikslösningar i huvudet eller öppna i andra flikar. Att då kunna erbjuda en överblicksbild tror jag är värt mycket. Tydlig punktlista med nyckelfunktionerna och en övertydlig presentation av priserna.

Här ett hyfsat exempel: Webbshop för både liten och stor - beställ vår webbutik direkt eller prova först

Tänk META eller en Googleannons, ju kortare desto kärnfullare och förhoppningsvis effektivare, men desto svårare att författa.

Sen är det bra att all information finns att fördjupa sig i, det blir en konkurrensfördel gentemot en annan butikslösning där man får gissa, anta och ställa detaljfrågor hela tiden. Men i första stadiet är det en nackdel om man får det i ansiktet. Man tål nog inte så mycket text förrän i slutstadiet då det kanske står mellan er lösning och 1 annan.

Så tycker jag
Svara med citat
  #10 (permalink)  
Gammal 2010-03-02, 13:34
Dans avatar
Dan Dan är inte uppkopplad
RoligaPrylar.se
Administrator
 
Reg.datum: Feb 2009
Inlägg: 1 407
Standard

Bilder på hela systemet och alla funktioner. En demobutik man kan leka med.

Samt illustrativa bilder som andra nämnt för det är myyyyyycket text.

Framsidan utnyttjas mycket dåligt för att sälja också. Tryck på huvudpunkterna i systemet där.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger