Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu
  #1 (permalink)  
Gammal 2009-05-05, 22:52
Mickes avatar bagsy.se
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 126
Skicka ett meddelande via MSN till Micke
Standard Våran Nya butik

Vi jobbar just nu med redesign/nylansering av våran e-butik och har därför plockat fram en ny grafisk profil och en ny design till våran webbshop.

Bakgrund:
  • Vi kommer att sälja bildelar till Volvo, reservdelar, styling, tuning och tillbehör endast till volvobilar.
  • Vi vill bredda våran kundgrupp från idag bara sälja nästan bara stylingdelar till yngre bilägare till att även Nisse 45år som behöver ett nytt prisvärt bromsbelägg ska hitta sina bildelar hos oss.

Racimex AB - Din Volvospecialist/ startsidan. kommer bestå av ett flashslider där "stora bilden" ligger just nu, som blädrar igenom 3st erbjudanden

Vi har jobbat med två olika sorters produktlistningssidor en där produkterna exponeras med stora bilder på ett vad vi tror är ett snyggt sätt.
Värmeduk / Bandage - Sport / Tuning där hittar ni ett exempel på en sådan.

"typ 2" produktlistning är en listning där vi behöver få ut lite mer data till besökaren utan att denne ska behöva klicka in sig på produkten. Ett exempel på denna finns på:
Bromsdetaljer / ABS - Reservdelar

Menyn kommer troligen bestå av enbart ett djup. Vi jobbar ännu på hur sidorna ska se ut när man hamnar på i en kategori med flera underkategorier. Troligen blir det en illustrerande bild och en länktext liknande det upplägget på startsidan.

Själva produktsidorna håller på att översättas från psd filen till magento och bör vara färdig någon gång under morgondagen, dessa kommer alltså inte se ut som dom gör just nu.

Så vad tycker ni ?
(Ni får ursäkta om det är lite rörigt på sajten, vi håller på att få över allt ur databasen och kategorier och produktorningar är inte 100 ännu)
Svara med citat
  #2 (permalink)  
Gammal 2009-05-06, 13:55
www.Gand.nu
Har Ehandel.se som hobby
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 413
Standard

Kul med någon till som har riktat in sig på bilbranchen här på ehandel.se.

Kollade snabbt genom er webbutik och de första som slog mig är att designen känns gammalmodig/tråkig, försöka piffa till den. Iofs Nisse 45 år kanske föredrar lite äldre och enklare design.

Försök även nå ut med att ni är specialister på Volvo.

Bra start i alla fall, slår alla OScommerce butiker med hästlängder.

Är du intresserad o bredda ditt utbud med även fälgar till Volvobilar så hör av dig!
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2009-05-23, 01:14
Mickes avatar bagsy.se
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 126
Skicka ett meddelande via MSN till Micke
Standard ny url

tänkte bara uppdatera med att vi har gått live med butiken på Racimex AB - Din Volvospecialist .
Tyvärr återstår en hel del jobb med att bygga vettiga cms block och att få in mer grejer i sortimentet. Första orderna dök dock in under dagen kul att vi inte tappade försäljningen helt och hållet i och med att vi nästan bytte ut hela vårat förra sortiment.

fler synpunkter och kommentarer mm tas gärna i mot, och jag vill passa på att tacka för era kommentarer dom är värdefulla. Lätt att stirra sig blind.
__________________
http://ehandel.se/mikael/ , säljer datorväskor i Bagsy AB, jobbar som ehandelskonsult/projektledare på dagtid.Personlig blogg twitter
Svara med citat
  #4 (permalink)  
Gammal 2009-05-23, 11:24
Lyckas med mat
Flitig Medlem
 
Reg.datum: Feb 2009
Inlägg: 205
Standard

Jag kollade lite snabbt i din butik.
Rent spontant skulle jag inte bli kund hos er. Eftersom jag inte kan hitta om produkterna finns i lager eller hur lång leveranstid det kan vara.
Jag som kund vill veta det innan jag handlar, annars går jag till en annan butik.
//Peder
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger