Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu

Gå tillbaka   Ehandel.se > E-handelsforumet > Generellt om E-handel

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1 (permalink)  
Gammal 2010-11-16, 17:12
Flitig Medlem
www.pyhobby.se/www.guldskalle.se
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 236
Standard Jag har en antagligen en bedragare på kroken

Nu har jag nog råkat ut för den första riktiga skojaren.

För ett par veckor sedan hörde en kund av sig och sa att ett brev (ej spårbart) inte kommit fram. Det händer ju extremt sällan men den risken får man ju ta vid icke spårbara försändelser.

Vi avvaktade lite för att se om brevet skulle dyka upp vilket det inte gjorde. Jag skickade då en ny uppsättning varor (återigen ej spårbart), jag tyckte inte varuvärdet var så högt att det skulle behövas rek.

Idag ringde kunden och meddelade att dessa varorna också var borta.

Då finns det 2 scenarion.
* Kunden Ljuger
* Någon på Posten snor prylarna (vi skriver avsändare)

Jag håller nog alternativ 1 som det mest troliga, men hur som helst så får jag ju se till att leverera ytterligare en uppsättning varor. Denna gången så spårbart det bara går


Hur gör ni andra när det gäller liknande situationer. Skickar ni rekommenderat om ni tvingas skicka en vara en "andra gång"?

Jämmer och elände..............
Svara med citat
Annons
  #2 (permalink)  
Gammal 2010-11-16, 17:20
Flitig Medlem
ingen
 
Reg.datum: Sep 2010
Inlägg: 241
Standard

Det är tyvärr en smäll man får ta när man skickar utan kollinr, har kanske hänt mig 2-3ggr på 7 år där ett sådant scenario utspelat sig. Men nu skickar jag faktiskt allt med DHL och då slipper man oroa sig för sådant och även ett plus för kunden då den kan spåra och alla vet hur skönt det är =)

Men i ditt fall tror jag faktiskt att kunden utnyttjar situationen
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2010-11-16, 17:29
GregerAs avatar
Moderator
www.electrokit.com
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 2 015
Standard

Det finns ju även en möjlighet att brevet hamnar i någon annans brevlåda, t.ex pga samma efternamn.

Det har hänt även oss, och det är inte kul när kunden börjar beskylla oss för att bluffa - "ni har inte alls skickat något". Så oftast skickas nr 2 spårbart så att kunden kan se att det gått iväg. Det är sedan inte ovanligt att nr 1 dyker upp, antingen hos kunden eller hos oss några dagar senare.
Svara med citat
  #4 (permalink)  
Gammal 2010-11-16, 18:02
Flitig Medlem
www.pyhobby.se/www.guldskalle.se
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 236
Standard

Greger: Så skulle det kunna vara men min nya upptäckt gör mig än mer fundersam.

Jag såg precis att vi fått ytterligare en beställning från exakt samma adress, fast med en kvinnas namn istället. Beställningsvärde 63kr. Är det en bedragare så kör han verkligen efter uttrycket många bäckar små
Svara med citat
  #5 (permalink)  
Gammal 2010-11-16, 18:10
Lastbryggans avatar
Senior Medlem
lastbryggan.se
 
Reg.datum: Sep 2009
Inlägg: 749
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av pyhobby Visa inlägg
Greger: Så skulle det kunna vara men min nya upptäckt gör mig än mer fundersam.

Jag såg precis att vi fått ytterligare en beställning från exakt samma adress, fast med en kvinnas namn istället. Beställningsvärde 63kr. Är det en bedragare så kör han verkligen efter uttrycket många bäckar små
Han kanske har samma uppfattning om dig som du har av honom, d.v.s. skumrask och nu har han beställt i sin frus namn för att kolla dig...
Svara med citat
  #6 (permalink)  
Gammal 2010-11-16, 20:21
Flitig Medlem
www.pyhobby.se/www.guldskalle.se
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 236
Standard

Så kan det givetvis vara.

Nu kommer en "liten" parentes som jag bara måste dela med mig av

Eftersom jag inte kunnat hitta personen på hitta.se eller Eniro (visserligen vanligt) så googlade jag namnet.

Namnet är ovanligt, jag hittar bara 3st i hela Sverige på hitta.se.

Bland sökresultaten hittade jag en artikel från en tidning på orten där min kund bor. Artikeln handlade om en 2-åring (samma namn som min kund) som fått ett betalningskrav från ett svenskt "indrivningsföretag" gällande obetalda körlektioner

Betalningskrav hade skickats till personen 3 gånger, 1990, 1992 och 2005.

Det visade sig vara att "indrivningsföretaget" skickat betalningskravet till den enda personen som fanns registrerad på orten med rätt namn.


Slump eller inte, nog är det minst sagt ett underligt sammanträffande eller?
Svara med citat
  #7 (permalink)  
Gammal 2010-11-17, 10:36
Nyfödd
ingen
 
Reg.datum: Nov 2010
Inlägg: 41
Standard

Sök efter personen på www.upplysning.se. Har alltid hittat de jag sökt efter där.
Svara med citat
  #8 (permalink)  
Gammal 2010-11-17, 16:09
Lastbryggans avatar
Senior Medlem
lastbryggan.se
 
Reg.datum: Sep 2009
Inlägg: 749
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av SamHjälp Visa inlägg
Sök efter personen på Upplysning.se - När du vill veta mer om en person eller ett företag. Har alltid hittat de jag sökt efter där.
Ursäkta, men jag förstår inte vad den länken tillför i problemet?
Svara med citat
  #9 (permalink)  
Gammal 2010-11-17, 18:38
Nyfödd
ingen
 
Reg.datum: Nov 2010
Inlägg: 41
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av pyhobby Visa inlägg
Eftersom jag inte kunnat hitta personen på hitta.se eller Eniro (visserligen vanligt) så googlade jag namnet.
Det lät som att det var svårt att hitta om personen fanns överhuvudtaget. Jag menade inte att det hjälper till att lösa grundproblemet.
Svara med citat
  #10 (permalink)  
Gammal 2012-02-15, 19:30
Flitig Medlem
www.pyhobby.se/www.guldskalle.se
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 236
Standard

Tänkte damma av den här gamla tråden då det hänt saker på nytt med samma "kund".

Idag dök det upp ett mejl, "var är mina saker?"

När jag då kikade på beställningen (gjord för ett par veckor sedan) reagerade jag på kundens adress. Efter en kort sökning insåg jag att det är samma kund som blåst oss för drygt ett år sedan, dock med ett nytt efternamn denna gången. Annars samma telefonnummer och adress.

Det stör mig att jag inte upptäckte det hela innan jag skickade sakerna, en skitsumma ca 150kr, det är mest, "jag blir blåst och det är inget jag kan göra åt det", som stör mig

En månad efter att han lurat till sig prylar förra gången fick jag detta mejlet:
"hej .du tänkte fråga om grabben kunde handla av er till jul nu. är bort på jobb kommer hem på julafton. tänkte höra om det är okej att betala när jag kommer hem, för jag har ingen möjlighet att göra en internetbetallning nu. tack på förhand"

Den gången blev det ingen affär i alla fall.

Nu till min fundering, eftersom vi skickat icke spårbart är det ju bara att bita i det sura äpplet. Men, kan vi i detta skedet säga, vi skickar inte några nya produkter utan väljer att kreditera ditt kortköp?

Det är lite pest eller kolera, ge snubben mer prylar eller pengarna tillbaka.

Jag känner att jag måste markera på något vis att vi känner till bluffen, jag vet bara inte riktigt hur man ska göra detta så smidigt som möjligt.

Det är ganska troligt att han sitter på ganska mycket prylar i sin lägenhet, frågan är om det finns någon chans att ta detta vidare?
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger






Jobb på Ehandel.se
Payson AB söker:
Senior .Net utvecklare
Brightstep AB söker:
hybrisutvecklare
Payson AB söker:
Systemarkitekt