Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu

Gå tillbaka   Ehandel.se > E-handelsforumet > Generellt om E-handel

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1 (permalink)  
Gammal 2011-07-20, 20:04
Joel Bs avatar
Nyfödd
Faceplate.se | Maisstore.se
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 72
Standard Öka konvertering i butiken

Hej,

Nu är vi intresserade av att höra andras åsikter beträffande konvertering i sin e-butik.

Jag har för närvarande som hög syssla att försöka konvertera de kunder som kommer från de organiska sökningarna (t.ex. Google) på Maisstore.
Detta är tyvärr något som är väldigt svårt och tar tid samt energi - från både kropp och själ. Åtminstone för oss och i den bransch butiken befinner sig i.

Min fråga är egentligen;
Har ni något tips för att öka konverteringen i e-butiken?

Finns det något som generellt bidrar med större effekt för er - något som ni helt enkelt själva testat eller undersökt?

Sedan förstår jag självklart att många ogärna berättar sina knep för att skydda sin marknadsstrategi. Men för de som känner sig manade, vore det jättetrevligt att få höra på vad ni kan ge för tips och förslag.

Bästa hälsningar
Joel Bahar
__________________
Jag jobbar på Prestaworks.
Starta E-butik från 69 kr / mån.
------
Pellets, vi hjälper dig att hitta billig pellets!

Senast redigerad av Joel B den 2011-07-21 klockan 07:01.
Svara med citat
Annons
  #2 (permalink)  
Gammal 2011-07-20, 20:42
Parvelitos avatar
Inventarie på Ehandel.se
shop.parvelito.se
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 3 254
Standard

Det absolut viktigaste tror jag är att kunden hittar vad de söker hos dig. Om de kommit dit för att du varit duktig med SEO och rankar högt på relativt generella sökord som t.ex. halsband, så är en låg konvertering rätt så naturligt. Den som söker går garanterat och tittar i många shoppar, och det finns ju väldigt många utföranden som faller olika människor olika i smaken.

Du är dessutom i en bransch där det finns ett rätt så stort utbud på de flesta orterna i den vanliga detaljhandeln. Jag kan tänka mig att de som väljer att ehandla modeaccessoarer gör det för att de vill titta i lugn och ro utan att ha en expedit som pushar dem, eller för att de vill handla på tider då affärerna är stängda. Då tror jag att nyckeln är att vara oerhört generös med information om sina grejor med dussintals bilder, detaljförstoringar, bilder på när smycken sitter på någon som man får ett bättre hum om proportionerna. Vad gäller väskor kanske man rent av gör en liten film där man provpackar väskan med en hög grejer och visar vad den rymmer. Informativt med lite glimt i ögat. Branschen då är i lider ingen brist på konkurrens, och jag tror man måste sticka ut lite för att besökarna som ramlar in skall luta sig tillbaka, bokmärka, och sedan börja gå igenom sortimentet noggrant, eftersom du beskriver det noggrant för dem.

Det är mina fem cent om din bransch för att öka konverteringen.
__________________
Driver Parvelito där du t.ex. kan köpa en datorväska, ett väggfäste för din TV eller en kabel till dina prylar.
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2011-07-20, 23:22
JockeAs avatar
Nyfödd
www.dmayer.se
 
Reg.datum: Apr 2011
Inlägg: 41
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Parvelito Visa inlägg
Vad gäller väskor kanske man rent av gör en liten film där man provpackar väskan med en hög grejer och visar vad den rymmer.
Väldigt smart bra tips som vi kanske testar! Tackar
Måste bara fixa så att man kan filma det så att det ser hyfsat proffsigt ut...
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger






Jobb på Ehandel.se
Payson AB söker:
Senior .Net utvecklare
Brightstep AB söker:
hybrisutvecklare
Payson AB söker:
Systemarkitekt