Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu

Gå tillbaka   Ehandel.se > E-handelsforumet > Generellt om E-handel

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1 (permalink)  
Gammal 2011-12-14, 10:26
Ny medlem
ingen
 
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 3
Standard Krig när e-handel möter handel.

Jag förstår inte varför fysiska butiker ens försöker att ge sig in i priskrig, "don't bring a knife to a gun fight".

Fysiska butiker har något helt annat att slåss med, så varför gör de inte det och ser sina styrkor gentemot e-handeln istället för att stirra sig blinda på pris. Kvalitet, arbetsförhållanden, service osv. kommer att gå förlorad i fysiska butiker. I ett priskrig kommer de alltid att gå ur som förlorare.

Krig när E-handel möter Handel - Ehandel.se
Svara med citat
Annons
  #2 (permalink)  
Gammal 2011-12-14, 10:48
Parvelitos avatar
Inventarie på Ehandel.se
shop.parvelito.se
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 3 256
Standard

I det här fallet så handlar väl de fysiska butikernas aktioner mest om försvar, då de attackerats på ett mycket fult sätt av E-handeln. Att uppmana sina kunder att använda butikerna för att prova och testa, och sedan beställa billigare på nätet är inte fair på något sätt. Egna varumärken i de fysiska butikerna kommer ju som ett brev på Posten med den taktiken, eller så får de starka varumärkena som ser ett värde i att finnas se till att droppa 15-20% marknadsföringsbidrag i de fysiska butikernas fickor för att de skall kunna fortsätta med sin verksamhet.
__________________
Driver Parvelito där du t.ex. kan köpa en datorväska, ett väggfäste för din TV eller en kabel till dina prylar.
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2011-12-14, 15:28
Ny medlem
ingen
 
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 3
Standard

Jag vill se en lika vass come-back från den fysiska handeln, någon som hittar det där som e-handel aldrig kan uppnå, personlig kontakt, klämma på varor, träffas och skapa events. Jag tycker att det borde sporra mer än skapa missämja.
Svara med citat
  #4 (permalink)  
Gammal 2011-12-14, 22:25
Parvelitos avatar
Inventarie på Ehandel.se
shop.parvelito.se
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 3 256
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Bjorn-Hugo Apelqvist Visa inlägg
Jag vill se en lika vass come-back från den fysiska handeln, någon som hittar det där som e-handel aldrig kan uppnå, personlig kontakt, klämma på varor, träffas och skapa events. Jag tycker att det borde sporra mer än skapa missämja.
Bokhandlare världen över, som var de första att attackeras av E-handeln försökte verkligen försvara sin plats. Det blev tätt med författare som inte bara signerade böcker, utan också berättade om dem och svarade på frågor. Det inreddes läshörnor med sköna fåtöljer och en massa blädderex, det bjöds på afternoon tea för kunder som ville titta in. Och folk kom och sög åt sig av allt som erbjöds, och så gick de hem och beställde på nätet.

Alla konsumenter är inte korkade och tror att de kan behålla servicen även om de handlar på nätet, men tillräckligt många är det, eller så värdesätter man inte servicen som ges.

De senaste tio åren har vi byggt och renoverat köpcentrum för mer än 50 miljarder i Sverige. Man skapar koncept, bjuder på livemusik, godisregn till barnen från clowner som underhåller etc. E-handeln bara ökar ändå, i synnerhet inom branscher där det är lätt att jämföra priser och där e-handlarna håller lägre priser än de flesta andra.

Med smartphones har det blivit värre. Nu har alla Internet med sig in i butikerna och kan jämföra priserna blixtsnabbt och enkelt. Jag skulle sannerligen inte vilja driva någon fysisk butik idag.
__________________
Driver Parvelito där du t.ex. kan köpa en datorväska, ett väggfäste för din TV eller en kabel till dina prylar.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger






Jobb på Ehandel.se
Payson AB söker:
Senior .Net utvecklare
Brightstep AB söker:
hybrisutvecklare
Payson AB söker:
Systemarkitekt