Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu
  #11 (permalink)  
Gammal 2010-06-30, 19:54
Presenteriet, nalleriet, hundar
Moderator
 
Reg.datum: Feb 2009
Inlägg: 523
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Dan Visa inlägg
Fast SKV sa själva tidigare i år att de i värsta fall kunde ge böter, men oftast bara upplyste. Det lät rätt patetiskt med tanke på att 2% hade fixat en kassa vid den tidpunkten.

Kan man inte fuska i er kassa då Nicklas... När jag pratade med mina revisorer på SKV så sa de att tillverkare hela tiden angav varandra för alla hade fusk i sina system för annars köpte ingen deras kassor. Så konkurrenter brukade ringa varandra och fråga hur man kunde fuska, sen tipsa de SKV Det tyckte jag var lite lustigt iaf men jag kanske är lättroad hehe.

Greger: Aha, men jag tänkte mest att folk inte skulle kunna skattefuska alls i samma utsträckning så man skulle kunna skippa fjanteriet med kassorna.
De som besökte oss kunde inte se att vi hade reggat vår kassa, för att vi hade en certifierad kassa så slapp vi böter och de reggade om kassan.
__________________
Jag säljer presenter, nallar och säljer prylar på hundar & katter
Svara med citat
  #12 (permalink)  
Gammal 2010-06-30, 20:25
http://www.butik21.com/
Senior Medlem
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 567
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Caroline Visa inlägg
Hej!

Jag undrar vad som gäller för försäljning hemifrån när man driver e-butik. Vänner och bekanta vill förstås kunna handla direkt av mig utan att behöva beställa på nätet. Är detta något problem om man skriver kontantkvitto och redovisar i bokföringen? Tänker närmast på nya kassalagen osv..

/Caroline
Lägg in ordern i webshopen efteråt ange förskottsbetalning så har du löst problemet. Om de inte har kontanter med sig kan de ju sitta hemma hos dig och ta dina grejer och sen betala med kort i din webshop. Då blir din webshop som en kassaapparat.
__________________
Driver butik21.com som säljer stödstrumpor
Intresserad av allt som rör e-handel.
Svara med citat
  #13 (permalink)  
Gammal 2010-06-30, 22:19
Carolines avatar Odahlia.com
Fantast
 
Reg.datum: Mar 2010
Inlägg: 283
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Richie72 Visa inlägg
Lägg in ordern i webshopen efteråt ange förskottsbetalning så har du löst problemet. Om de inte har kontanter med sig kan de ju sitta hemma hos dig och ta dina grejer och sen betala med kort i din webshop. Då blir din webshop som en kassaapparat.
Tack för tipset! Det verkar ju inte vara något större problem då i alla fall.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger