Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu
Vi märker tydligt av dagar då det är varmt och soligt, sen när vädret är lite sämre så kommer beställningarna igen. Så jag tror att totalt sett så kommer nog Juli att komma upp i ungefär samma försäljning som Juni, men dock lite ojämnare, mycket vissa dagar och väldigt lite andra.
Detta är vår säljstats omräknat till ett viktat medel (average försäljning över hela perioden, 1 maj - 13 juli = 50, samma sak med temperatur). Temperaturen är snittad mha wunderground för Malmö, Gbg, Sthlm och Luleå.
Ljusgrön = temperatur, mörkgrön = försäljningar.
Här är samma data fast per dag istället för per vecka, den säger lite mer, men frågan är om underlaget är stort nog..
Inte särskilt spännande om ni frågar mig... snitttemperaturen var ungefär 12 grader, så den är uppe i ca 20-22 nu över hela landet sista dagarna.
Det är naturligt att försäljningen går ned under Juli för E-handeln generellt. Hushållen viktar över sina inköp till glasskiosker, campingrestauranger, djurparksinträden och en massa annat. Många studenter har det väldigt knappt så här års, och handlar nog inte heller så mycket. Sedan har vi ju alla som åker utomlands, och även om det kommer en massa turister utifrån till oss, så inte E-handlar de precis.
Jag läste en gång i världen en avhandling om just det här med konsumtionsmönster, och under sommaren, från ungefär midsommar och 6-7 veckor framåt är det väldigt annorlunda prioriteringar jämfört med andra tider på året för en massa olika typer av konsumenter. Framför allt får vi mindre tålamod, utan vi vill växla pengar mot varor på en gång och få en mer direkt kick under våra semestrar. Det där kloka jämförandet glömmer vi bort, för semestern är för kort för att ödsla bort tid på sådant.
Jag skulle vilja påstå att sommarförsäljningen är beroende av vädret.
Sommaren 2007 var övervägande regnig och försäljningen var fantastisk.
Vi slog alla rekord i försäljning under juli/augusti, (bättre försäljning än december samma år)
Sommaren 2008 var övervägande solig och bra och försäljningen dålig.
Sommaren 2009 regnade ju nästan bort och nya försäljningsrekord kom.
Sommaren 2010 har ju tyvärr börjat solig och varm och försäljningen är överlag ganska sur. Hoppas att det skall börja bli dåligt väder snart...
Bifogar ett diagram som visar skillnaden i antal ordrar från förra sommaren mot denna. Lägsta notering 2007 var 48 ordrar den 13/7. I år är lägsta notering 29 ordrar den 10/7.
Noterbart är även att vi på det hela ökat med 8% mot förra räkenskapsåret 2009-07 - 2010-06 då vi har bokslut den sista juni.
www.kodmyran.se, samt SweCat, Gardenhome, Doftljusbutiken
Inventarie på Ehandel.se
Reg.datum: Mar 2009
Inlägg: 1 844
Jag brukar inte se någon jättenedgång i juli i vanliga fall utan en liten dipp bara, men i år har jag sett en tydligare nedgång. Tror det beror på en lång vinter, en otroligt dålig vädermässigt juni och nu när sommaren äntligen kommer vill många njuta av den mer än vanligt
Vi har också märkt större skillnad i ordertappet från samma period tidigare år. Juli brukar inte vara så här dåligt. Men samtidigt har våren varit lite bättre än vanligt så man ska väl inte klaga.
Om Ehandel.se
Ehandel.se ägs av White Tree AB
Vi är en objektiv community utan ägarintresse från leverantörer.
Vårt mål är att främja svensk e-handel
genom att sprida kunskap.
Kontaktinformation
White Tree AB
Rundgången 18
254 52 Helsingborg
info@ehandel.se
Bolagsinformation
Innehar f-skattesedel och momsregistrering.
Organisationsnummer 556824-4239