Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu

Gå tillbaka   Ehandel.se > E-handelsforumet > Marknadsföring

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1 (permalink)  
Gammal 2011-03-23, 22:17
precis en såns avatar
Flitig Medlem
www.precisensan.se
 
Reg.datum: Feb 2011
Inlägg: 189
Cool Tiggarbrev eller bra reklam?

Flera gånger i veckan får jag mail från bloggare som vill att jag ska skänka saker eller presentkort till dem och de ska då i gengäld skriva om min butik. Vilken erfarenhet har ni här på forumet? Är det bra och ganska billig reklam, eller är det tiggarbrev i ny form?
Svara med citat
Annons
  #2 (permalink)  
Gammal 2011-03-23, 22:42
Medlem
LampGallerian.se och MöbelGallerian.se
 
Reg.datum: Aug 2009
Inlägg: 130
Standard

Mestadels tiggarbrev i ny form.
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2011-03-23, 23:48
Flitig Medlem
ingen
 
Reg.datum: Sep 2010
Inlägg: 241
Standard

Jag fick i början ett par bloggar brev där ville byta produkter mot reklam. Ena bloggaren skröt med att hon hade 6000 besökare om dagen, tyckte det lät mycket så jag bad om google analytics dump, gissa vad snopen hon måste blivit när jag svarade att det hon visade upp var den TOTALA besökar antalet som hennes sida haft LOL Hon svarade aldrig efter det avslöjandet.
Svara med citat
  #4 (permalink)  
Gammal 2011-03-24, 06:45
fotofyndets avatar
Veteran
fotofyndet.se
@chhagglund
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 1 232
Skicka ett meddelande via MSN till fotofyndet
Standard

Mestadels tiggarbrev, men det finns en del som gör bra ifrån sig. Snabba, proffsiga och ger bra trafik. Så det gäller att hitta russinen i kakan. Det där med antalet besökare är alltid nåt man ska med en ganska stor nypa salt och gärna syna...
__________________
fotofyndet.se erbjuder kameratillbehör för prismedvetna fotografer
Svara med citat
  #5 (permalink)  
Gammal 2011-03-24, 07:53
Ivrig
www.interiora.se
 
Reg.datum: Nov 2010
Inlägg: 92
Standard

Håller med, får flera om dagen.
Försöker sälla ut dem som faktiskt tillhör min målgrupp och ibland sponsra dem med något.
Oftast är det typ bloggar av modellen "blondin-bella light". Dvs någon 15-17 åring som tycker att de har hittat en fin kopp eller liknande. Sen förklarar de glatt att de har 5000 läsare om dagen. Saken är bara den att 0 av dessa 5000 tillhör min målgrupp (och jag får inte ens sälja till 99% av dem eftersom de är under 18.).

Mammabloggar fungerar hyffsat och vi är ju i samma bransch, så försök och pejla ut dem i så fall.
Sen brukar jag skumma igenom bloggen för att se om det faktiskt är en blogg som handlar om något eller om detta är en taktik de kör och vart annat inlägg är en tävling eller spons. De bloggarna dumpar jag.

Men jag har ett par riktigt bra bloggar i mitt "nätverk", mycket vanliga inlägg, få med spons. Där brukar man få riktigt bra genomslagskraft när man gör något.

my 5 cent.
Svara med citat
  #6 (permalink)  
Gammal 2011-03-24, 08:14
Moderator
Presenteriet, nalleriet, hundar
 
Reg.datum: Feb 2009
Inlägg: 592
Standard

Se till att ni bokför och skattar detta på rätt sätt bara, jag tror att det kommer en rejäl raid bland dessa tiggare från Skatteverket inom en snar framtid.
__________________
Jag säljer presenter, nallar och säljer prylar på hundar.
Svara med citat
  #7 (permalink)  
Gammal 2011-03-24, 08:37
Joels avatar
Veteran
Partykungen.se
Partykungen
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 1 487
Skicka ett meddelande via ICQ till Joel Skicka ett meddelande via MSN till Joel
Standard

Mitt tips är att istället använda Blogvertiser.se där ni kan hitta bloggar som matchar er målgrupp, se riktig statistik, pagerank m.m.

Dessutom sköter Blogvertiser beskattningen och ni får enkelt en faktura på totalbeloppet.
__________________
Säljer Maskeradkläder, Partyprylar och PresenterPartykungen.se
Svara med citat
  #8 (permalink)  
Gammal 2011-03-24, 19:06
Majsans avatar
Fantast
www.majsans.com
 
Reg.datum: Oct 2010
Inlägg: 262
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Nicklas Visa inlägg
Se till att ni bokför och skattar detta på rätt sätt bara, jag tror att det kommer en rejäl raid bland dessa tiggare från Skatteverket inom en snar framtid.
Skatteverket har bra riktlinjer och information om just dessa bloggare som "tigger" produkter och sedan skall göra reklam för företagen. Inte många som vet om vilka regler som gäller så det är väldigt viktigt att man sätter sig in i dessa innan man "ger" bort produkter mot lite reklam och tror att man kommer undan både det ena och det andra
__________________
Majsan

Driver bl.a. butiken Majsans

Besök gärna vår facebook sida för nyheter.

Senast redigerad av Majsan den 2011-03-24 klockan 19:07. Anledning: tillägg
Svara med citat
  #9 (permalink)  
Gammal 2011-03-24, 19:36
precis en såns avatar
Flitig Medlem
www.precisensan.se
 
Reg.datum: Feb 2011
Inlägg: 189
Standard

Hur funkar det (kortfattat) för mig som givare?
Svara med citat
  #10 (permalink)  
Gammal 2011-03-24, 20:26
Majsans avatar
Fantast
www.majsans.com
 
Reg.datum: Oct 2010
Inlägg: 262
Standard

Första frågan man bör ställa sig är ger man produkter till bloggaren eller ger man ekonomisk ersättning? Bedriver bloggaren näringsverksamhet eller hobby?

Det går inte på rak arm att säga bu eller bä. Man måste väga in allt i bedömningen.

Detta är tydligen en vanligt förekommande fråga hos Skatteverket sedan ett bra tag tillbaka. Rekommenderar att man ställer frågan till servicejouren@skatteverket.se så får du svaret på din fråga utefter de förutsättningar som föreligger i just ditt fall.

Finns dock en del att läsa på deras hemsida om du söker på ordet "blogg". Men då blir det mest bara en generell information
__________________
Majsan

Driver bl.a. butiken Majsans

Besök gärna vår facebook sida för nyheter.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger






Jobb på Ehandel.se
Payson AB söker:
Senior .Net utvecklare
Brightstep AB söker:
hybrisutvecklare
Payson AB söker:
Systemarkitekt