Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu

Gå tillbaka   Ehandel.se > E-handelsforumet > Marknadsföring

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1 (permalink)  
Gammal 2011-10-28, 16:41
Ny medlem
Jackan.com
 
Reg.datum: Sep 2011
Inlägg: 7
Standard Kostnader att starta och driva

Jag är i full gång med att lansera jackan.com .se .eu men blir ständigt sliten emellan tvivlare och troende.
Vissa säger att de lagt ner miljontals kronor innan de fick företaget att generera vinst. Men då ställer jag mig frågan, är de inte tillräckligt duktiga på sökmotor optimering? Eller är det den bistra sanningen att skall man bli stor så MÅSTE man köpa placering på Google?

Med vänlig hälsning,
Anders
Svara med citat
Annons
  #2 (permalink)  
Gammal 2011-10-28, 18:10
Nyfödd
www.50lappen.se
 
Reg.datum: Oct 2011
Inlägg: 39
Standard adwords

Hej.

Det är svårt att seo så att man hamnar högst på vanliga ord såsom dator etc.
Det kan vara tufft även med adwords då det brukar vara många andra stora aktörer med i leken då.
Google bedömer ju även din sidas relevans hur många som länkar till dig etc.
Så mycket som spelar in för att man ska få bra placering.
__________________
www.50lappen.se Där idéer blir till pengar
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2011-10-28, 18:30
Parvelitos avatar
Inventarie på Ehandel.se
shop.parvelito.se
 
Reg.datum: Apr 2009
Inlägg: 3 259
Standard

Det handlar inte bara om att vara duktig på sökmotoroptimering, om du inte har de jackor som dina kunder vill köpa så kommer du inte att få särskilt mycket affärer heller, hur mycket nummer ett du än är. Att bli nummer ett är dessutom svårt om man konkurrerar med stora företag som t.ex. H&M, Lindex, KappAhl, Ellos, Nelly med flera som i kraft av sin storlek har en hel del naturliga och trovärdiga länkar från nyhetssajter etc.

Om man sedan behöver lägga miljoner innan man genererar vinst är ju en fråga om hur stor man skall bli. Är målet att bygga ett miljardomsättande företag på fem år får man säkert räkna med att bränna 250-500 millar eller så för att komma dit, är målet att isälja jackor för 3 miljoner kanske man behöver ett eller två år med nollresultat, men med hårt arbete, innan man är där.
__________________
Driver Parvelito där du t.ex. kan köpa en datorväska, ett väggfäste för din TV eller en kabel till dina prylar.
Svara med citat
  #4 (permalink)  
Gammal 2011-10-28, 22:10
Nyfödd
Invine.se
 
Reg.datum: Sep 2011
Inlägg: 36
Standard

Jag har precis öppnat upp våran butik, hade ett presentkort hos adwords på 750kronor som inte gav någon precis effekt för 3 dagar sen, satte mig ner och tittade och fixade runt med kampanjerna i adwords och så, och idag så gick det riktigt bra faktiskt, hamnade högt i annonserna kom även folk från pricerunner mm. på deras "sponsrade länkar" och reklam delen där.

Och då har jag fortfarande mer än hälften av dom där 750kronorna kvar, dock så har ingen blivit omvandlad till kund än men eftersom vi fortfarande lägger in nytt sortiment så kan det vara en stor roll för det med.

Så tror om du tar dig tiden och riktigt fixar till så allt ser snyggt och bra ut i adwords mm för en liten peng så kan du nog få ut hyffsad effekt för ett lägre pris.
Svara med citat
  #5 (permalink)  
Gammal 2011-10-29, 10:02
Har Ehandel.se som hobby
www.youfixit.se
 
Reg.datum: Nov 2010
Inlägg: 316
Standard

Analytics är nog det viktigaste verktyget du kan ha när du riktar din marknadsföring. Håll koll på vad som drar mest kunder som slutför köp.
Analysera hela tiden.
__________________
http://www.youfixit.se
Svara med citat
  #6 (permalink)  
Gammal 2011-10-29, 10:25
Ny medlem
Jackan.com
 
Reg.datum: Sep 2011
Inlägg: 7
Standard

Tack för mycket intressanta svar. Värdefullt med olika tankar.
Svara med citat
  #7 (permalink)  
Gammal 2011-10-29, 12:15
Plastskivors avatar
Har Ehandel.se som hobby
www.stocksundet.se
 
Reg.datum: Sep 2010
Inlägg: 333
Standard

Tomma tunnor skramlar mest..

Företag som fokuserar på att dra in kapital lägger också stora resurser på PR-arbete och reklam i traditionella media. Dessa företag får också mycket uppmärksamhet i media även redaktionellt där de ofta utmålas som "framgångsrika" trots att det är långt till breakeven.

Men det finns massor av entreprenörer som bygger lönsamma bolag med begränsade medel som inte en käft bryr sig om, men entreprenören kan ha det ganska gott ändå.

Senast redigerad av Plastskivor den 2011-10-29 klockan 17:43.
Svara med citat
  #8 (permalink)  
Gammal 2011-10-29, 16:17
Prixs avatar
Senior Medlem
www.MoviePrix.se
 
Reg.datum: May 2011
Inlägg: 505
Standard

Efter att jag fixade mitt Adwords konto så tog det mindre än en vecka innan jag blev kontaktad via mail av en medarbetare på google i köpenhamn som ville, kostnadsfritt, hjälpa till att få mig startad på bästa möjliga sätt på adwords och han utger sig för att vara marknadsförings expert. Fler måste väl fått detta mailet, eller?
Svara med citat
  #9 (permalink)  
Gammal 2011-10-29, 18:31
Jimmy Öströms avatar
Inventarie på Ehandel.se
www.blekingebilradio.se
 
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 1 890
Standard

Jo men är detta verkligen utan kostnad, läser man längst ner i detta mailat så blir man fundersam. Så vi struntade i det.

Kanske bara jag som är nojig

Citat:
Ursprungligen postat av Prix Visa inlägg
Efter att jag fixade mitt Adwords konto så tog det mindre än en vecka innan jag blev kontaktad via mail av en medarbetare på google i köpenhamn som ville, kostnadsfritt, hjälpa till att få mig startad på bästa möjliga sätt på adwords och han utger sig för att vara marknadsförings expert. Fler måste väl fått detta mailet, eller?
__________________
www.blekingebilradio.se
Snart www5www6www7www8www9www10
Jesus älskar alla
Svara med citat
  #10 (permalink)  
Gammal 2011-10-29, 19:02
Prixs avatar
Senior Medlem
www.MoviePrix.se
 
Reg.datum: May 2011
Inlägg: 505
Standard

Tror inte du är ensam om att vara nojig. Jag har själv avvaktat för att höra lite här om någon haft kontakt med honom.

Men jag svarade på mailet och till svar fick jag "Vi tar ingen ersättning utöver själva kampanjen." - Det kan man ju tolka på mer än ett vis tycker jag!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger






Jobb på Ehandel.se
Payson AB söker:
Senior .Net utvecklare
Brightstep AB söker:
hybrisutvecklare
Payson AB söker:
Systemarkitekt