Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu
Vi kör just nu en kampanj på tv-bänkar och har då ca 15 sökord och kombinationer. Tex tv-bänk, tvbänk, snygg tvbänk, mediabänk mm. Där vi får mest träffar är just tv-bänk.
Antal klick per dag är nog väldigt olika för olika sökord, det som är viktigt är CTR, alltså hur många procent som klickar på din annons när de söker på ett visst ord. Vi körde tidigare en mer generell kampanj och låg då på kring 3-4 procent i CTR och fick betala rätt dyrt, nu däremot när vi har en mer riktad kampanj så är vi uppe kring 8-10 procent och kostnaden är betydligt mindre.
Ett tips som man bör tänka på när man kör en kampanj är att ju mer relevanta sökord du har till din annons så ju billigare blir det. Google vill ju att de som använder deras sökmotor ska hitta det dom söker efter, och vi har efter att kört några dagar kunnat mer än halvera kostnaden per klick eftersom Google tycker vi varit relevanta och därefter flyttat upp oss i en högre position.
Om Ehandel.se
Ehandel.se ägs av White Tree AB
Vi är en objektiv community utan ägarintresse från leverantörer.
Vårt mål är att främja svensk e-handel
genom att sprida kunskap.
Kontaktinformation
White Tree AB
Rundgången 18
254 52 Helsingborg
info@ehandel.se
Bolagsinformation
Innehar f-skattesedel och momsregistrering.
Organisationsnummer 556824-4239