Driftstatus för betalsystem
Läs våra bloggar
E-handlare på Twitter
Skicka nyhetstips
Jämför Kortbetalning
Jämför E-handelsplattformar
Jämför Fraktavtal
Diskutera e-handel i forumet
Hejsan! Du verkar inte vara medlem på Ehandel.se ännu. Du vet väl att det är gratis och ger dig tillgång till forumet, nyhetsbrevet och mycket mer? Bli medlem nu

Gå tillbaka   Ehandel.se > E-handelsforumet > Ekonomi & Företagande

Svara
 
LinkBack Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1 (permalink)  
Gammal 2011-06-02, 12:54
Ny medlem
http://stuffman.se
 
Reg.datum: Apr 2011
Inlägg: 4
Standard Utlandsbetalning

Jag har alltid tidigare valt "Avsändare och mottagare delar på kostnaden" när jag betalar till utlandet (EU). Då har min bank tagit ut en avgift.


Nu ska jag betala till ett företag som lagt på en "Standard International Bank Transfer Payment Charge" på själva fakturan.

Betyder detta att jag då ska välja att mottagaren betalar alla kostnader eftersom "avgiften" är inbakad redan.

Eller köra på "Avsändare och mottagare delar på kostnaden" i alla fall?
Svara med citat
Annons
  #2 (permalink)  
Gammal 2011-06-02, 13:14
GregerAs avatar
Moderator
www.electrokit.com
 
Reg.datum: Jun 2009
Inlägg: 2 015
Standard

Du skall välja delad kostnad (SHA), eftersom det dom lagt på sannolikt bara motsvarar deras andel av kostnaden. I praktiken vill de alltså att du står för hela kostnaden.

Tyvärr funkar det inte till alla banker att betala hela kostnaden här. Det händer ändå att mottagarens bank tar ut en avgit. Men om det funkar att betala hela kostnaden här så brukar det bli billigare. Tyvärr vet man inte på förhand vilket som är bäst, utan det får man lära sig efterhand hur olika banker och mottagare fungerar.

Edit:
När du betalar inom EU skall du ALLTID välja normalbetalning (delad kostnad), så att det blir en SEPA-betalning, samt använda IBAN kontonummer. En sådan betalning kostar i vår bank 3:-. Å andra sidan bör inte mottagaren ta ut någon avgift eftersom den skall inte vara högre än för en inrikesbetalning. Vår bank debiterar oss 1.50 för ankommande EU-betalningar. Så om din mottagare tar ut mer så påpeka för dem att det finns EU-direktiv som reglerar sån här, och att kostnaden inte kan vara högre än några kronor.
Förutsättning är dock att betalning sker i EUR eller mottagarlandets valuta.


Plockade lite info från Handelsbanken
Citat:
Vem ska betala?
Enligt den nya Betaltjänstlagen, som trädde i kraft 1 augusti 2010, finns det begränsningar för vad som är möjligt att välja för vissa betalningar. Det innebär att endast SHA är tillåtet för följande betalningar inom EU/EES:
Betalningar i SEK
Betalningar i EUR som belastas valutakonto (ej växling)
OUR och BEN får inte väljas för dessa typer av betalningar.

I annat fall får du själv välja hur avgifterna ska fördelas vid utlandsbetalning. Det finns tre olika alternativ:

Avsändaren betalar Handelsbankens avgift (SHA)
Mottagaren betalar då den mottagande bankens avgift. Detta är den vanligaste avgiftsfördelningen.

Avsändaren betalar samtliga avgifter, även mottagarbankens (OUR)
Du som avsändare betalar då både Handelsbankens samt den mottagande bankens avgift. Mottagaren betalar ingen avgift alls.

Mottagaren betalar både Handelsbankens och den mottagande bankens avgift (BEN)
Observera att denna fördelning endast bör användas efter överenskommelse med mottagaren. Handelsbankens avgift dras då av från betalningssumman.


Övriga avgifter

Betala mottagarens avgifter
När du gör en Normal- eller Expressbetalning och väljer att även betala mottagarens avgifter (OUR), tillkommer 135 kr på priset.

Senast redigerad av GregerA den 2011-06-02 klockan 19:15.
Svara med citat
  #3 (permalink)  
Gammal 2011-06-02, 16:41
Lastbryggans avatar
Senior Medlem
lastbryggan.se
 
Reg.datum: Sep 2009
Inlägg: 749
Standard

Jag har i princip alla mina leverantörer inom EU och betalar har aldrig betalt någon kostnad, kör alltid mottagaren betalar. Har ett flertal fakturor i veckan och har aldrig hittills stött på någon leverantör som satt sig emot det. Betalar alltid till IBAN-nummer.

De få leverantörerna jag har utanför EU betalas nästan alltid med kort, då i synnerhet USA som alltid föredrar kortbetalningar.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Svensk översättning av: Anders Pettersson
vBulletin Skin developed by: vBStyles.com
Ad Management plugin by RedTyger






Jobb på Ehandel.se
Payson AB söker:
Senior .Net utvecklare
Eton Fashion AB söker:
E-Commerce Manager
Brightstep AB söker:
hybrisutvecklare