Startsida › Forum › E-handelsforumet › Betalsystem › FrĂ„gor kring betallösningar (wordpress/woocommerce)
- Detta Àmne har 3 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast för 13 Är, 2 mÄnader sedan av
Dire.
-
FörfattareInlÀgg
-
13 augusti, 2012 kl. 09:12 #98599
Dire
DeltagareHĂ„ller pĂ„ att starta upp en webbutik men Ă€r ganska grön inom Ă€mnet. Har en hemsida i WordPress och produktpresentation i Woocommerce. Ăr dock lite fundersam kring betalningslösningarna som finns att tillgĂ„.
FörstÄr jag det rÀtt att Payson erbjuder nÄgon sorts helhetslösning dÀr ingen tredje part behöver kontaktas? Payson Àr ju rÀtt dyrt i jÀmförelse med rena betalvÀxlar.
Vad Àr det som krÀvs för att anvÀnda sig av exempelvis DIBS utöver ett plugin i woocommerce ($50)?
Företaget har redan en befintlig verksamhet men Ànnu ingen försÀljning över nÀtet. Den produkt som ska sÀljas Àr relativt dyr (20k-30k) men lÀr förmodligen inte ha en överdriven omsÀttning vad gÀller antal.
Tacksam för hjÀlp och utförliga svar dÄ man gÀrna vill kÀnna sig hyfsat sÀker pÄ att man gör rÀtt innan man doppar tÄrna i vattnet.
14 augusti, 2012 kl. 14:52 #150338Joel B
DeltagareMed sÄ höga ordervÀrden, skall du definitivt anvÀnda dig av en leverantör dÀr du har möjlighet att förhandla kostnaden per transaktion.
Jag Àr rÀtt övertygad om att du med ett litet telefonsamtal och en förklaring till det du skall sÀlja, kan fÄ ner kostnaden. DÀremot Àr det svÄrt att sia om hur mycket. Du bör nog ha nÄgonstans under 1% i avgift per transaktionsavgift, annars Àr risken pÄ tok för hög att de kÀkar upp dina marginaler. Det gÄr fort nÀr det handlar om sÄ stora belopp.
14 augusti, 2012 kl. 18:03 #150352FredrikGust
DeltagareFlera leverantörer har hyggliga avtal utan procentuell del. DÀremot tar vÀl banken ut en procentuell avgift för kreditkort och utlÀndska kort.
DIBS har en variant med hygglig mÄnadskostnad och 1% i avgift, fritt upp till 10000kr/mÄnad.
Har sjĂ€lv inte valt Ă€nnu men det stĂ„r och vĂ€ger mellan Payer och DIBS. Vet dock inte vilka leverantörer som har moduler…
17 augusti, 2012 kl. 09:18 #150514Dire
DeltagareFick ett erbjudande frÄn Auriga (Àr det samma som Nets numera?).
1500kr startavgift
250kr/mÄn
3kr/per transaktion, inga procentLÄter vÀl hyfsat rimligt antar jag. Dock gÀller det bara kortbetalning med Visa+MC.
-
FörfattareInlÀgg
- Du mÄste vara inloggad för att svara pÄ detta Àmne.