Startsida › Forum › E-handelsforumet › E-handelsplattformar › NĂ¥gon som provat CS Cart ?
- Detta ämne har 12 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast för 13 Ă¥r, 12 mĂ¥nader sedan av
WebWatch.
-
FörfattareInlägg
-
26 augusti, 2011 kl. 12:48 #96373
WebWatch
DeltagareĂ„r det nĂ¥gon som har erfarenhet av CS-Cart ?
http://www.cs-cart.com/För mig som nästan enbart säljer internationellt verkar den klart intressant.
Den har moduler för Moneybookers och PayPal och mĂ¥nga fler.hittat mĂ¥nga positiva omdömen om den pĂ¥ nätet, men vill gärna
höra om det är nĂ¥gon här som provat?Tommy
8 september, 2011 kl. 15:53 #126420Menkii
GästVi som jobbar pĂ¥ Payer har testat denna plattform och kommer att släppa en färdig integrationsmodul för den nästa vecka. Det enda som är synd är väl att den inte är helt gratis..
Det finns en plattform jag personligen gillar mest och det är tomatocart riktigt skönt adminverktyg. Om man kör webbläsaren i helskärmsläge(F11) sĂ¥ är det som windows. Enkelt, snyggt och bara perfekt. Den är även gratis, klockren!
9 september, 2011 kl. 10:10 #126469WebWatch
DeltagareDet lĂ¥ter bra!
Tack för tipset om TomatoCart, skall kika pĂ¥ den och se vad en kan.
(Men märkligt namn kan jag tycka….) đŸ˜®Tommy
9 september, 2011 kl. 18:13 #126496info@sportstolen.se
Deltagare@Menkii 23663 wrote:
Vi som jobbar pĂ¥ Payer har testat denna plattform och kommer att släppa en färdig integrationsmodul för den nästa vecka. Det enda som är synd är väl att den inte är helt gratis..
Det finns en plattform jag personligen gillar mest och det är tomatocart riktigt skönt adminverktyg. Om man kör webbläsaren i helskärmsläge(F11) sĂ¥ är det som windows. Enkelt, snyggt och bara perfekt. Den är även gratis, klockren!
Det där är ju oscommerce i grunden.
Verkar nice för det
9 september, 2011 kl. 20:57 #126500WebWatch
DeltagareJa, TomatoCart är byggt pĂ¥ OsCommerce basen, men tyvärr fĂ¥r supporten och utvecklingen usel kritik pĂ¥ nätet om man letar lite.
Men, de flesta säger att ”det är pĂ¥ G, men det är för tidigt än…”
Hoppas supportdelen förbättras, det är viktigt för mig i mitt val av nästa plattform. Vill inte hamna i en död produkt igen, som nu med Interspire….
CS-Cart har en aktiv och uppskattad support. FĂ¥r mkt bra feedback pĂ¥ nätet…
The search goes on….
Tommy
13 november, 2011 kl. 12:17 #130172PalMik
DeltagareWebwatch,
vad fĂ¥r dig att säga att Interspire (cart antar jag) är död? Menar du att de struntar i sin serverlösning och fokuserar enbart pĂ¥ sin hostade Bigcommerce lösning?
Ă„r i läget att vi fĂ¥tt sluta rekommendera Magento som e-handels system och vi söker vettiga alternativ;
Prestashop är ett annat alternativ men jag hatar egentligen den typen av open source produkter som även har en hel del gamla teknologier inbyggt och skitfula lösningar i view delen. Verkar dock stabilt och även om koden inte är sĂ¥ fin överallt sĂ¥ är den lätt att förstĂ¥.
13 november, 2011 kl. 17:13 #130181Jimmy Ostrom
DeltagareJag mĂ¥ste frĂ¥ga, varför detta? Ă„r det nĂ¥got (eller mycket) fel pĂ¥ Magento?
@PalMik 27793 wrote:
Ă„r i läget att vi fĂ¥tt sluta rekommendera Magento som e-handels system och vi söker vettiga alternativ;
13 november, 2011 kl. 17:51 #130184PalMik
DeltagareMagento är i grunden det bästa e-handels systemet jag jobbat med, MEN Varien som företag har gĂ¥tt frĂ¥n att släppa relativt buggfria releaser av sin programvara till att släppa rena beta releaser för sin community edition, detta gör att det är rent omöjligt att uppgradera utan att riskera extrema kostnader för att fixa buggarna i den nya releasen. De stora ändringarna (de släpper väldigt ofta nya versioner) och komplexiteten i systemet gör ocksĂ¥ att alla extensions oftast har stora problem att fungera med alla versioner och framförallt tillsammans med andra moduler.
Finns en rad andra anledningar men ovan är de främsta, idag ser jag Magento enbart som alternativ om man:
1. Ă„r en liten e-handlare som är duktig programmerare och gillar jobba/leka med det pĂ¥ fritiden för en e-butik som inte har sĂ¥ värst avancerade krav.
2. Ă„r ett medelstort till stort företag som kan köpa deras betalversioner och ha antingen tre (riktiga) utvecklare anställda eller ha ett service kontrakt med ett konsultföretag.Mina kunder är främst stora smĂ¥ och smĂ¥ medelstora företag och för dem ser jag inte Magento som ett alternativ längre.
P.S. Mina egna butiker kör Magento.
13 november, 2011 kl. 18:37 #130187Jimmy Ostrom
DeltagareStort tack för denna informationen, värd mycket för mig och säkert andra oxĂ¥.
Men att behöva ha 3st kodare anställda känns ju sĂ¥där :rolleyes: typ 450 timmars knackade i mĂ¥naden…………Hubba det kostar det:cool:
Hur känner du med laddningstiderna, dessa är ju pissiga pĂ¥ ganskal mĂ¥nga Magento shoppar eller är det bara kassa servrar????
@PalMik 27806 wrote:
Magento är i grunden det bästa e-handels systemet jag jobbat med, MEN Varien som företag har gĂ¥tt frĂ¥n att släppa relativt buggfria releaser av sin programvara till att släppa rena beta releaser för sin community edition, detta gör att det är rent omöjligt att uppgradera utan att riskera extrema kostnader för att fixa buggarna i den nya releasen. De stora ändringarna (de släpper väldigt ofta nya versioner) och komplexiteten i systemet gör ocksĂ¥ att alla extensions oftast har stora problem att fungera med alla versioner och framförallt tillsammans med andra moduler.
Finns en rad andra anledningar men ovan är de främsta, idag ser jag Magento enbart som alternativ om man:
1. Ă„r en liten e-handlare som är duktig programmerare och gillar jobba/leka med det pĂ¥ fritiden för en e-butik som inte har sĂ¥ värst avancerade krav.
2. Ă„r ett medelstort till stort företag som kan köpa deras betalversioner och ha antingen tre (riktiga) utvecklare anställda eller ha ett service kontrakt med ett konsultföretag.Mina kunder är främst stora smĂ¥ och smĂ¥ medelstora företag och för dem ser jag inte Magento som ett alternativ längre.
P.S. Mina egna butiker kör Magento.
13 november, 2011 kl. 19:29 #130191PalMik
Deltagare”Men att behöva ha 3st kodare anställda känns ju sĂ¥där typ 450 timmars knackade i mĂ¥naden…………Hubba det kostar det” <- för de lite större företagen alltsĂ¥ som har höga krav pĂ¥ ERP integrationer och andra coola saker
.
Serverbiten är det jag är absolut sämst pĂ¥, det har inte varit nĂ¥gra problem för oss samtidigt kräver sĂ¥klart magento en fetare server än en gammal enkel osc installation sĂ¥klart
-
FörfattareInlägg
- Du mĂ¥ste vara inloggad för att svara pĂ¥ detta ämne.