Startsida › Forum › E-handelsforumet › Betalsystem › Skicka faktra med varor spĂ„rbart eller ej?
- Detta Àmne har 6 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast för 13 Är, 8 mÄnader sedan av
david71.
-
FörfattareInlÀgg
-
20 februari, 2012 kl. 07:22 #97422
david71
DeltagareJag tÀnkte börja erbjuda faktura i min webshop nu. Vill Ä ena sidan göra det smidigt för mig och skicka smÄordrar som vanliga brev. à andra sidan vill jag undvika att kunder hÀvdar att de inte fÄtt nÄgot och dÀrför lÄta kunden betala REK-avgiften för att kunna vÀlja faktura.
Hur ser er statistik ut? Skickar ni ofta fakturor+produkter som brev och hur ofta krÄnglar det?
20 februari, 2012 kl. 07:33 #136901Parvelito
DeltagareFundera lite över hur mÄnga kunder som Àr beredd att betala frakt + fakturaavgift + rekavgift om de handlar nÄgot litet och billigt, och sÄ har du ett obefintligt problem framför dig
NÀr avgifterna blir en sÄ stor andel av kostnaden sÄ backar de flesta kunderna.
För övrigt sÄ Àr vÀl problemet med att kunder kan ljuga detsamma oavsett betalningssÀtt?
Upp till nÄgra hundralappars vÀrde finns det ingen anledning att göda Posten med rekavgifter. Det blir billigare och gÄr sÄ mycket snabbare att bara skicka det. De fÄ reklamationer man fÄr Àr det billigare att acceptera.
20 februari, 2012 kl. 07:59 #136902david71
DeltagareJag tÀnkte bjuda pÄ fakturaavgift mot att kunden betalar rek, men visst, det blir rÀtt dyrt ÀndÄ förstÄs om det Àr en liten order.
Om kunden vÀljer REK kan denne inte ljuga om varornas ankomst Ätminstone.
Jo, vid andra betalningssÀtt kan de ocksÄ ljuga men de har Ätminstone betalat innan jag skickar. Jag har skrivit i mitt köpavtal att jag inte stÄr för förlust hos Posten (men för att undvika dÄligt rykte brukar jag skicka nytt ÀndÄ, fast det har bara hÀnt en gÄng).
Helst vill jag förstÄs bara skicka allt smÄtt och billigt som vanliga ospÄrbara brev och det Àr dÀrför jag hör mig för lite om era erfarenheter. Pratar vi förlust av 1% av breven eller mer eller mindre?
I dagslÀget har jag bara förskottsbetalning och postförskott som betalningsmetod. Hittils för mig har jag bara förlorat ett brev av drygt 2000 och antagligen kom det förlorade brevet egentligen fram (det var ett PF som Posten rÄkade skicka som vanligt brev och inte i vÀrdesÀcken).
20 februari, 2012 kl. 08:01 #136904fotofyndet
Deltagare@david71 35318 wrote:
Jag har skrivit i mitt köpavtal att jag inte stÄr för förlust hos Posten
SÄ fÄr du inte göra enligt konsumentlagstiftningen. Du ansvarar för varan tills dess att kunden har den in handen.
20 februari, 2012 kl. 08:08 #136905david71
Deltagare@fotofyndet 35320 wrote:
SÄ fÄr du inte göra enligt konsumentlagstiftningen. Du ansvarar för varan tills dess att kunden har den in handen.
Se dÀr! StrÄlande, dÄ fÄr jag fixa det pÄ en gÄng! Tack!
20 februari, 2012 kl. 08:18 #136906Parvelito
Deltagare@david71 35318 wrote:
Helst vill jag förstÄs bara skicka allt smÄtt och billigt som vanliga ospÄrbara brev och det Àr dÀrför jag hör mig för lite om era erfarenheter. Pratar vi förlust av 1% av breven eller mer eller mindre?
Vi talar om 1-2 promille. Det vanligaste Àr att det blir strul med stora brev som skall hÀmtas hos ett postombud. Avierna delas inte ut eller delas ut i fel brevlÄda och försÀndelsen hamnar hos fel ombud eller försÀndelsen lÀmnas ut till fel person av ombudet. Av allt som Posten pysslar med Àr jag rÀtt sÀker pÄ att skrymmande brev Àr det som gnisslar mest (kanske tillsammans med företagspaket till företag som Àr inhysta i bostadshus).
20 februari, 2012 kl. 08:31 #136907david71
DeltagareOk, tackar för svar!
-
FörfattareInlÀgg
- Du mÄste vara inloggad för att svara pÄ detta Àmne.