#1
|
|||
|
|||
![]()
Jag är ute med ett väldigt speciellt projekt och letar efter transportetiketter som är färgade, alltså inte vita. Helst skall de vara rosa och i storlek 102x76mm.
Någon som har sett, kan göra? |
Annons |
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Gissar att de ska vara termotransfer?
Den blir nog lite klurig om man inte ska köpa många, inget jag sett. Vanliga etiketter som är rosa löser alla tryckerier, men gissar det inte är så enkelt ![]()
__________________
Ehandel 4 life |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Helst termotransfer för Zebra, ja.
Enligt Posten behöver inte etiketterna vara vita, men det skall vara tydlig kontrast och den får inte vara mönstrad. De måste ju kanske inte vara rosafärgade, men något annat än det tråkiga svart/vita hade passat bra på den här produkten. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Termotransfer (TT) är nog inte lika klurigt som Direkttermo (DT). Jag tror många tryckerier skulle kunna hitta en lämplig papperssort som funkar för Termotransfer.
__________________
electro:kit - för Dig som tycker att elektronik är kul! Det är hos oss du köper Arduino, Raspberry Pi och Riktigt bra oscilloskop |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Det skall inte vara några problem att få vilken färg du önskar. Gå till ditt etikett-tryckeri och be om en etikett med MC-primecoat yta + den färg/nyans som du önskar i PMS skalan och be dem infärga med UV-Flexofärg och överlackera med Transferlack. då biter Thermotransferbandet bra och konstrasten blir som den skall. Du kanske måste beställa ett antal tusen etiketter eller ta kostnaden för att blanda färg/starta tryckpressen.
|
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|