Startsida › Forum › E-handelsforumet › Logistik › Bedrägeri Dhl tar inte ansvar ?
- Detta ämne har 16 svar, 8 deltagare, och uppdaterades senast för 12 Ă¥r, 9 mĂ¥nader sedan av
IT-Shoppen.
-
FörfattareInlägg
-
30 januari, 2013 kl. 15:29 #99564
IT-Shoppen
DeltagareJa nu har det hänt oss.
Ett paket har lämnats ut pĂ¥ Dhl Service Point.
Personen som hämtade paketet visade upp giltigt id med rätt namn mm
Men det var inte den personen som skulle hämtat ut det.Har inte DHL ansvar för att rätt person hämtar ut paket ?
Enligt dom räkcker det med kollinummer och visa id men man kolla inte att peronen som är pĂ¥ kortet är den som stĂ¥r framför dom đŸ˜¡
Mvh IT-Shoppen / Stefan
30 januari, 2013 kl. 17:25 #159071Jimmy Ostrom
DeltagareMen ärligt talat, vad är det vi köper för tjänst av fraktleverantörerna??????
Här mĂ¥ste e-handel.se eller sĂ¥ djupdyka och se varför DHL och posten kan lämna ut paket utan att hĂ¥llas ansvariga när fel uppstĂ¥r. Dom vill ha pengar men inget göra………:mad:
Sen när jag är ändĂ¥ är igĂ¥ng kan det även djupdykas i varför Klarna tar ut en sen returavgift av e-handlare när kunder inte skickar tillbaka sina Ă¥ngrade ordrar/ outlösta ordrar i tid. Hur kan E-handlare vara ansvariga för denna avgiften??????
Nej alla ska TA OCH TA OCH TA men skit och inget vill man göra………
30 januari, 2013 kl. 18:49 #159086Parvelito
Deltagare@IT-Shoppen 59810 wrote:
Ja nu har det hänt oss.
Ett paket har lämnats ut pĂ¥ Dhl Service Point.
Personen som hämtade paketet visade upp giltigt id med rätt namn mm
Men det var inte den personen som skulle hämtat ut det.Har inte DHL ansvar för att rätt person hämtar ut paket ?
Om det är en ”John Doe” som stĂ¥r som mottagare, och det kommer nĂ¥gon som har kollinummer och legitimation som det stĂ¥r ”John Doe” pĂ¥, sĂ¥ lär paketet lämnas ut. Jag ser inget konstigt med det. Ă„r den som hämtar heller inte alltför olik den bild som finns pĂ¥ legitimationen sĂ¥ fungerar det säkert.
Det är ett inte alltför avancerat bedrägeri att en bedragare beställer med personnumret som tillhör nĂ¥gon som heter likadant, men med en mailadress/mobilnummer som tillhör bedragaren. Det är mycket svĂ¥rt för ombudet att spräcka det bedrägeriet.
30 januari, 2013 kl. 20:58 #159092Lubic
DeltagareBäst skulle det vara om man kunde skicka med personnummer ”i” adressetiketten sĂ¥ att den som hämtar ut paketet mĂ¥ste ha ID med samma personnummer som används vid beställningen. Självklart ska detta vara valbart och inte tvingande. SĂ¥ man inte behöver skicka med personnummer vid kortbetalning t.ex.
30 januari, 2013 kl. 21:03 #159094GregerA
DeltagareDet finns en sĂ¥dan tjänst hos Posten.
Utökad identifieringTyvärr kostar den pengar … pĂ¥ toppen av redan höga priser đŸ˜®
30 januari, 2013 kl. 21:09 #159096Lubic
DeltagareDumt att det ska klassas som ”extra behov”, när verkligheten ser ut som den gör idag. Detta borde sĂ¥ klart ingĂ¥ och inte vara nĂ¥gon extrakostnad. Systemet i sig borde vara relativt enkelt och billigt att fĂ¥ till/underhĂ¥lla. Samt att färre bedrägerier borde täcka kostnaderna för systemet för posten och andra transportörer, som ocksĂ¥ borde ha ett intresse i att deras leveranser är säkra.
31 januari, 2013 kl. 03:46 #159109Prix
DeltagareMen personnummer lagras väl elektroniskt. Begär ut informationen och polisanmäl.
För övrigt sĂ¥ är det som Parvelito säger, och jag har mĂ¥nga gĂ¥nger hämtat ut paket till min pappa dĂ¥ jag har hans namn som andranamn. NĂ¥got som jag dock tänker är att om personen haft ett ID med Kalle Anka sĂ¥ tittar man väl förhoppningsvis pĂ¥ ID:et att Kalle Anka pĂ¥ bilden stämmer överrens med hur personen ser ut…. Dock sĂ¥ märker jag själv när jag hämtar ut, främst postpaket att jag bara behöver hĂ¥lla fram baksidan av mitt körkort för scanning. Sen beror det lite pĂ¥ att postkillarna känner mig dĂ¥ jag är där dagligen men även när det varit nyanställda sĂ¥ har detta varit tillräckligt vilket skrämmer mig!
2 februari, 2013 kl. 12:44 #159223sandstrom
DeltagareHar faktiskt ett pĂ¥gĂ¥ende polisärende. Blev lite förvĂ¥nad när polisen ringde upp förra veckan efter ett drygt halvĂ¥r. DHL´s system kan bara lagra ett personnummer och därför behöver du inte ta med mottagarens leg sĂ¥ länge du har sändningsnumret.
Som e-handlare hamnar man i kläm. DHL säger att det är sĂ¥ det fungerar och tar inget ansvar eftersom deras system inte kan lagra tvĂ¥ leg och företaget som fakturerar tar inte heller smällen eftersom paketet lämnats ut till nĂ¥gon annan än beställaren.
Det du kan göra, utöver att polisanmäla, är att begära ut vem som hämtat ut paketet och helt enkelt skicka personen en faktura (rekommenderad post). Skriv en liten förklaring till varför du skickar fakturan, att du polisanmält och vid utebliven betalning lämnas ärendet över till tingsrätten. Det har du rätt att göra. Vad det sedan leder till är en annan sak.
2 februari, 2013 kl. 12:51 #159224sandstrom
DeltagareKan tillägga att jag vid misstänksamma beställningar aldrig skickar med DHL Servicepoint, utan enbart rekommenderat.
3 februari, 2013 kl. 00:28 #159229nobynator
DeltagareJag har skrivit tidigare, jag losade en produkt som var värd 13.000kr, DHL lämnade ut till ett annat namn än vad det stog som mottagare. De tog inte ansvar.
-
FörfattareInlägg
- Du mĂ¥ste vara inloggad för att svara pĂ¥ detta ämne.