ANNONS

17 timmar på gatan – inför Powers comeback

"Ingen annan kan".

När klockan slog 06.00 i imorse öppnades dörrarna till Powers nya adress på Kungsgatan 27 i Stockholm. Då hade förväntansfulla kunder redan tillbringat natten ute på gatan. Med en nästan kilometerlång kö öppnar hemelektronikkedjan Power ett nytt kapitel i innerstaden. För att hantera anstormningen hade företaget kallat in 90 extra medarbetare som skulle hjälpa företaget att möta kunderna som väntat hela natten.

ANNONS

Kön sträckte sig från butiksentrén ner till Norrlandsgatan och fortsatte därefter ytterligare 200 meter upp på Malmskillnadsgatan. De som var först på plats inledde sin väntan redan vid 13-tiden under onsdagen och köade totalt i 17 timmar.

På morgonen möttes kunderna av prissänkningar på över 300 produkter, där bland annat en iPhone 17 erbjöds för halva priset.

Power brukar göra succé och skapa intresse kring sina öppningar genom olika typer av erbjudanden. Denna gång har hemelektronikkedjan till exempel valt att samarbeta med logistikbolaget Bring. Under invigningshelgen erbjuder de kostnadsfri hemleverans för kunder som köper skrymmande varor.

Varuhuschefen Ludvig Sjögren var på plats i de nyrenoverade lokalerna för att välkomna de första kunderna in i butiken och han konstaterade att morgonen blev precis så intensiv som de hade förberett sig på.

Ingen annan än Power kan göra såna här öppningar! Vi har kul tillsammans och vi jobbar hårt för att ge kunderna marknadens absolut bästa service och erbjudanden. Det här är bara början, nu kör vi på. Alla stockholmare är välkomna in och uppleva ett eldorado av elektronik mitt i city, säger Ludvig Sjögren.

Kedjans fortsatta expansion

Även Magnus Kreuger, vd för Power Sverige, fanns på plats under morgontimmarna. Han ser kundtillströmningen på Kungsgatan som ett kvitto på företagets nuvarande position på marknaden, särskilt efter att kedjan nyligen nått lönsamhet:

Det här är ett fantastiskt styrkebesked, jag är väldigt stolt över hela organisationen. Vi har lyckats vända Power Sverige till vinst och med sådana här lyckade invigningar på viktiga platser kommer vi att stärka vår position på marknaden ytterligare framöver, säger Magnus Kreuger.

Etableringen på Kungsgatan blir Powers 29:e butik i Sverige. Inom de kommande fem åren planerar företaget att fortsätta sin expansion genom att öppna ytterligare runt 30 nya varuhus runt om i landet.

ANNONS
Izabella Borowska