ANNONS

540 miljoner på en månad: "Slår alla tidigare år med råge"

Patrik Levin, vd
"Köpt in mer varor än någonsin".

Den fysiska handelsdestinationen Gekås Ullared har rapporterat en rekordstart på höstsäsongen. Under september månad uppgick omsättningen för varuhuset, restaurangerna och boendeanläggningen till 541 miljoner kronor, vilket är en ökning med 15 procent jämfört med samma månad föregående år.

ANNONS

Resultat för perioden framgår dock inte av informationen. Men totalt besökte 305 000 kunder shoppingdestinationen under september månad.

Hösten började med septemberrekord och det är bara början! säger vd:n Patrik Levin i en kommentar.

Det är fantastiskt att se en sådan fin försäljningsökning så här tidigt på hösten. September 2025 slår alla tidigare år med råge, och jag vågar nästan lova fler stora rekord under oktober och november.

Enligt företaget syns en bred utveckling i försäljningen. Livsmedel ökade med 24 procent, mode med 16 procent, medan skor och kosmetika båda ökade med 15 procent.

Bidragande till ökningen lyfts tre saker: en ny kollektion från Pernilla Wahlgren, en nylanserad barnavdelning och prissättningen på livsmedel. Men tillväxten uppges ha skapat logistiska utmaningar på plats i varuhuset, specifikt gällande varupåfyllnad.

Våra inköpare har köpt in mer varor än någonsin och vår största utmaning just nu är att hinna fylla hyllorna i samma takt som kunderna shoppar. Det är en fantastisk utmaning att ha, säger Patrik Levin.

Gekås Ullared går nu in i oktober och november, vilket beskrivs som årets mest intensiva shoppingperiod, med bland annat evenemang kopplade till julhandeln.

Julshoppingen är årets höjdpunkt! Man kan nästan ta på stämningen och glädjen hos alla våra medarbetare. Det är ett teamwork utan dess like, avslutar Patrik Levin.

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se