Turerna har varit många sedan Brothers inledde sin andra företagsrekonstruktion på fem år den 17 februari, denna gång under den norska ägaren Jotunfjell Partners. Processen har kantats av juridiska strider där Skatteverket konsekvent motsatt sig en rekonstruktion, medan övriga cirka 35 borgenärer ställt sig positiva.
Fick ett nej
En central vändpunkt inträffade den 14 mars då tingsrätten initialt beslutade att avsluta rekonstruktionen, ett beslut som Brothers överklagade och senare fick rätt i hos Svea hovrätt den 12 maj. Under denna period stärkte Brothers sin position genom att ta in danska PWT Group, med en portfölj av herrmärken och 142 butiker, som ny delägare.
Med hovrättens godkännande kunde processen återupptas i tingsrätten, vilket ledde fram till onsdagens plansammanträde för att fastställa en skulduppgörelse. Det skriver Habit.
Dramatiken intensifierades dock bara två dagar före mötet, då Skatteverket inkom med anmärkningar mot rekonstruktörens indelning av fordringsägarna.
Brothers ombud, Lars-Henrik Andersson, svarade skarpt: ”Sedan borgenärssammanträdet i början av mars 2025 har Skatteverket gjort allt för att förhindra rekonstruktionen av Brothers.”
Tingsrätten avslog Skatteverkets anmärkningar, och omröstningen om rekonstruktionsplanen genomfördes som planerat. Resultatet blev att både de prioriterade och de oprioriterade borgenärerna röstade för planen. Skatteverket, som tillsammans med Tullverket utgjorde en egen röstgrupp, röstade nej.
"Ser ljust på processen"
Enligt förslaget i planen ska prioriterade borgenärer få fullt betalt, medan oprioriterade borgenärer, vilket inkluderar leverantörer och Skatteverket, erbjuds ett ackord på 27 procent av sina fordringar.
Skatteverket är den enskilt största fordringsägaren med ett krav på cirka 54 miljoner kronor. De totala skulderna till leverantörer och hyresvärdar uppgår till cirka 25 miljoner kronor, där bland andra Amanda Christensen AB, Lee Wrangler Sweden och Lyle & Scott Ltd finns med bland de större fordringsägarna.
Trots Skatteverkets nej är Brothers rekonstruktör, Emma Berglund Uväng, hoppfull och menar att det finns juridiska förutsättningar för tingsrätten att ändå fastställa planen.
Vi ser ljust på processen framåt, men det är upp till domstolen att säga sitt, så jag kan inte spekulera i det. Det handlar om de olika grupperna och vilken majoritet man har och att en grupp har röstat nej. Men man kan ändå fastställa en plan om vissa förutsättningar är uppfyllda, och de anser vi är uppfyllda, säger hon till sajten.
Nu inväntar samtliga parter tingsrättens dom i nästa vecka. Ett ja till planen innebär en fortsättning för Brothers med nya ägare och en sanerad ekonomi. Ett nej leder med största sannolikhet till konkurs för den anrika kedjan.