Det har hunnit gå drygt 1,5 år sedan Egmont Living Nordic bildades under hösten 2024. Sedan dess har vd:n Charlotta Svarfvar arbetat med att sätta sig in i affären för de ingående bolagen Royal Design, Bagaren och Kocken, AndLight och Rum21. Och nu ritas kartan om för att skapa en mer sammanhållen grupp.
Förändringen innebär att huvudkontoret för Royal Design lämnar Stockholm för att istället etableras i Göteborg. Samtidigt flyttas inköpsfunktionen till Köpenhamn. Det är ett beslut som innebär att kontoret i Stockholm, där funktioner som marknad och inköp finns idag, stängs helt.
Det har varit viktigt för mig att först lära känna organisationen och sätta mig ordentligt in i affären. Under den tiden har vi tagit fram en strategi för hur Royal Design kan bli mer konkurrenskraftigt efter flera utmanande år. Att förstå affären och behoven framåt har varit avgörande innan vi fattar beslut om organisatoriska förändringar av den här omfattningen – inte minst eftersom de påverkar många medarbetare, säger Charlotta Svarfvar.
Tjänster påverkas av flytten
Omorganisationen innebär att cirka 30 medarbetare i Stockholm berörs när deras nuvarande roller försvinner. Men samtidigt som tjänster tas bort i huvudstaden, ska nya roller och kompetenser byggas upp i Göteborg och Köpenhamn.
Charlotta Svarfvar betonar att flytten inte handlar om en plötslig kris, utan om ett led i en långsiktig plan för att stärka samverkan mellan bolagen.
Vi har gjort bra saker under de senaste 1,5 åren och det här är ytterligare ett steg i vår utvecklingsresa. Det är inte så att vi befinner oss i något krisläge, utan det här är en naturlig utveckling för att skapa ytterligare konkurrenskraft och utveckling. Vi är väldigt framåtlutade i det här.
I och med beskedet inleds nu fackliga förhandlingar för de medarbetare som berörs av nedstängningen i Stockholm.
Valet av Göteborg som nytt fäste för Royal Design är ingen slump. Där finns redan Bagaren och Kocken, ett bolag som beskrivs som en framgångssaga inom koncernen. Genom att placera bolagen närmare varandra hoppas man kunna dra nytta av arbetssätt som visat sig fungera väl.
Bagaren och Kocken går otroligt bra som affär och vi lägger ett fantastiskt år bakom oss. Det blir naturligt att strömlinjeforma arbetssätt och hjälpas åt med skalfördelar och synergier. Vi har lyckats knäcka koden där när det gäller metodik och datadrivna arbetssätt, och det är en del av mitt uppdrag att likrikta det för att lyckas med vändningen av Royal Design, förklarar Charlotta Svarfvar.
Inköp flyttar till Danmark
Samtidigt som den kommersiella organisationen samlas i Göteborg, flyttas tyngdpunkten för inköp till Köpenhamn. Anledningen är närheten till de leverantörer som är centrala för sortimentet inom hem, inredning och belysning. Många av dessa varumärken är baserade i Danmark, och genom att finnas på plats hoppas ledningen kunna skapa tätare samarbeten.
Trots den ökade samordningen är Charlotta Svarfvar noga med att de fyra bolagen ska behålla sina unika identiteter. Bagaren och Kocken, Royal Design, AndLight och Rum21 ska fortsätta verka som separata varumärken med egna sortimentsstrategier.
Vi kommer inte att ha en funktionsorganisation, utan vi kommer att ha tydliga affärsområden. Vi separerar dem nästan ännu mer med parallella team för varje varumärke. Man måste kämpa och svettas för sin egen affär. Men man kan jobba med effektiviseringar i form av samverkan på ett bättre sätt när man sitter nära varandra.
Nya satsningar på B2B och egna varumärken
En del av den nya strategin är att centralisera vissa affärsområden för att skapa skalfördelar. Det handlar framför allt om koncernens egna varumärken och satsningen mot företagskunder, så kallad B2B. Målet är att kunna erbjuda helhetskoncept till exempelvis hotell och restauranger, där möbler, belysning och köksutrustning säljs som ett paket.
Arbetet med att bygga upp den nya organisationen inleds omgående. Charlotta Svarfvar räknar med att våren kommer att präglas av en övergångsperiod.
Efter det första halvåret ska vi vara redo, fullbemannade och kunna köra på för fullt.
En blandning av allvar och framtidstro
Att lämna beskedet till de anställda i Stockholm beskriver Charlotta Svarfvar som den svåraste delen av processen. Samtidigt som hon ser en stor potential i den nya strukturen, finns en medvetenhet om det personliga priset för de inblandade.
Jag har stor respekt för att det här är tufft för medarbetare och kollegor i Stockholm. Det är både tråkigt och jobbigt, och jag tar den processen på största allvar. Samtidigt är mitt uppdrag att utveckla affären och skapa förutsättningar för Royal Designs långsiktiga konkurrenskraft och en sund lönsamhet. Jag ser en stor potential i den nya strukturen. Vi är inte i något krisläge, utan det här är en naturlig utveckling för att stärka bolaget ytterligare, avslutar Charlotta Svarfvar.
Logistikverksamheten i Nybro, som hanterar Royal Design, AndLight och Rum21, samt lagret i Göteborg för Bagaren och Kocken, kommer att fortsätta fungera som tidigare utan förändringar.