Topshop var under 90-talet ett av Storbritanniens mest välkända modemärken. Under paraplyet Arcadia ägdes det tillsammans med märken som Topman och Miss Selfridge. Under 2020 drabbades koncernen av en ekonomisk kris som tvingade fram en rekonstruktion av verksamheten.
Året därpå förvärvades Topshop av nätmodegiganten Asos. Nu har märket genomgått en digital förvandling och lanserar en egen plattform som täcker 23 marknader i Europa, däribland Tyskland, Frankrike, Italien och Spanien. Genom den nya e-handeln får kunderna tillgång till hela sortimentet.
Den nya sajten ger vårt community tillgång till hela vår varumärkesupplevelse. Kunderna kan nå den senaste kollektionen, köpa bästsäljare, titta igenom våra utvalda kollektioner eller anmäla sig till vårt nyhetsbrev för att hålla sig uppdaterade om modenyheter och produktlanseringar, säger Michelle Wilson, vd för Topshop och Topman.
Vi kommer att lägga till nya funktioner på sajten varje månad för att göra upplevelsen mer engagerande och smidig.
Utöver den digitala satsningen förbereder sig varumärket för att återvända till fysisk handel. Nästa månad ska märkets ta plats i 32 John Lewis-butiker runt om i Storbritannien.