ANNONS

Matsmart lämnar landet - "en turbulent tid"

Väljer bort sin näst största marknad.

Matsmart lämnar sin näst största marknad efter en period av ekonomiska utmaningar och kostsamma logistikavtal. Beslutet innebär att bolaget nu skiftar allt fokus till den nordiska verksamheten för att nå lönsamhet. Det skriver Breakit.

ANNONS

Sedan etableringen i Tyskland 2020 har marknaden vuxit till att stå för en tredjedel av Matsmarts totala intäkter. Trots en kundbas på 300 000 aktiva konsumenter har vägen till svarta siffror varit fylld av hinder.

En central orsak till svårigheterna är ett logistikavtal med det tyska bolaget Fiege. Avtalet har inneburit höga kostnader som försvårat möjligheterna att gå med vinst på marknaden. Efter förhandlingar har parterna nu enats om att avsluta samarbetet.

Vi har nått en överenskommelse om en kontrollerad nedläggning under de närmaste månaderna. Fiege har varit med i processen och står bakom det här beslutet, säger vd:n Sofie Zettergren till sajten.

"Oro över lönsamhet"

Genom att lämna Tyskland kan bolaget stoppa det kapitalutflöde som satsningen krävde och istället stärka kassaflödet i befintliga delar. Processen innebär att bolaget får mer kontroll över sin ekonomiska framtid och skapar trygghet för personalen i förlängningen.

Vi befinner oss i en turbulent tid där kapitalmarknaden är svår och riskviljan generellt sett är låg. Investerare ser en oro över hur lång tid det tar att nå lönsamhet på en marknad som den tyska, förklarar Sofie Zettergren.

All kraft pĂĄ Norden

Framöver ska resurserna läggas på Sverige, Finland och Danmark. Den nordiska verksamheten omsätter cirka 800 miljoner kronor och målet är att nå ett positivt resultat under 2026.

Under 2024 uppgick koncernens omsättning till 1,2 miljarder kronor med ett rörelseresultat på minus 348 miljoner kronor. Nedstängningen i Tyskland påverkar ett 20-tal anställda när verksamheten nu avvecklas för att säkra bolagets position i Norden.

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se