ANNONS

Säljs separat på Zalando – nu får märket sin första butik

Caroline Ahlberg
Byter spår.

Klädkoncernen Kappahl ändrar strategi för sitt livsstilsvarumärke Kay/day. Från att tidigare ha varit en del av utbudet i kedjans ordinarie butiker, får märket nu egna väggar och tak. Den 24 april 2026 öppnar dörrarna till den första fristående butiken i Stockholm.

ANNONS

Kappahl lanserade varumärket Kay/day i oktober 2019 och produkterna är tillverkade i material som linne och ull, med inriktning på plagg för vila, träning och vardag.

När det kommer till försäljning i egna kanaler har Kay/day ingen egen sajt eller e-handel, utan säljs uteslutande via Kappahl.com. Men på nätet har Kay/day släppts lös via modeplattformen Zalando, där produkterna säljs under Kay/day, alltså separerat från moderbolagets varumärke.

Och nu får Kay/day även eget liv i den fysiska handeln i och med etableringen i Västermalmsgallerian.

Kay/day har alltid handlat om känsla – en livsstil snarare än bara mode. Med vår första butik skapar vi en fysisk plats där vi kan förmedla den känslan och ge våra kunder en tydlig Kay/day-upplevelse, där harmoni, värme och stil som håller över tid står i centrum, säger Caroline Ahlberg, sortiments- och marknadschef på Kappahl.

Den nya lokalen är utformad för att visa hela utbudet från varumärket på en och samma plats.

Med öppningen av vår första Kay/day-butik ser vi fram emot att erbjuda både nya och befintliga kunder en helhetsupplevelse där livsstil och varumärkeskänsla möts på ett inspirerande och tillgängligt sätt, säger Gabrielle Grennard, designer för Kay/day.

Etablering i huvudstaden

Lanseringen av en fristående butik är en del i klädgruppens arbete med att bygga och särskilja sina interna varumärken från moderbolaget. Att valet av plats föll på just Västermalmsgallerian bottnar i viljan att nå en målgrupp som söker skandinavisk design med inriktning på komfort. Köpcentrumet i centrala Stockholm förbereder nu för att ta emot det nya konceptet i slutet av april.

Vi är mycket glada över att välkomna Kay/day och deras första egna butik till Västermalmsgallerian. Det är ett starkt och kvalitetsdrivet varumärke som vi är övertygade om kommer att tilltala våra besökare, säger Tobias Edberg, centrumchef för Västermalmsgallerian.

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se