ANNONS

Han bygger miljonaffär på smalt sortiment – fyrdubblar försäljningen

Kristoffer Glerup, medgrundare
Från whisky till vinsuccé.

E-handlaren Whiskystack går emot den traditionella logiken om ett oändligt utbud. Genom att begränsa sortimentet och köpa in stora volymer av utvalda produkter har bolaget fyrdubblat sin omsättning under årets första hälft.

ANNONS

Företaget Whiskystack grundades 2021 av Jan Nygaard Hesselby och serieentreprenören Kristoffer Glerup, som tidigare byggt upp designvarumärket Sackit. Den initiala affärsidén var att sälja kvalitetswhisky till både konsumenter och investerare. För två år sedan breddades utbudet till att även inkludera vin – ett beslut som nu driver huvuddelen av tillväxten.

Under 2025 omsatte Whiskystack över 10 miljoner danska kronor på sprit, vin och champagne. Efter det första halvåret 2026 konstaterar bolaget att omsättningen är fyra gånger högre jämfört med motsvarande period föregående år.

Satsar volym på få artiklar

Medan många e-handlare inom dryckesbranschen bygger sin affär på ett så brett sortiment som möjligt, har Whiskystack valt en annan väg. Bolaget arbetar med ett medvetet smalt sortiment där grundarna själva testar och väljer ut produkterna.

När en produkt väljs ut görs ofta mycket stora inköp. Ett exempel är en kalifornisk Chardonnay (Buttercup), där bolaget inledningsvis köpte in en hel container med 15 000 flaskor för att få in vinet i sortimentet. Totalt har e-handlaren nu sålt 80 000 flaskor av detta specifika vin, vilket gör dem till den största europeiska återförsäljaren för den aktuella producenten.

Det var en stor chansning med ett vin som i stort sett ingen kände till här hemma. Men jag var övertygad om att det hade något. När vi hittar ett vin vi verkligen tror på är vi villiga att satsa stort. Det ger oss möjlighet att arbeta med viner som inte står på hyllorna överallt annars, säger Kristoffer Glerup.

Strategin handlar även om att öka återköpsfrekvensen genom att minska risken för felköp hos konsumenten.

Jag tror att de flesta känner igen sig i att ha ett vin stående som man egentligen inte vill dricka. Sedan göms det undan och blir kanske aldrig drucket, eller så slutar det i såsen. Vi försöker hitta det motsatta. Därför för vi ett smalt sortiment och tar bara in ett vin om vi själva är riktigt förtjusta i det, säger Kristoffer Glerup.

Hög andel återkommande kunder

Enligt företaget kommer en tredjedel av beställningarna i webbshoppen från återkommande kunder. För att nå nya kunder krävs dock betydande investeringar i marknadsföring, särskilt eftersom många av de viner som erbjuds är exklusiva för plattformen och därmed initialt okända för allmänheten.

Verksamheten drivs från Ålborg i Danmark, men företaget är även etablerat på den svenska marknaden med en svensk webbutik. För att anpassa sig till svenska konsumenter hanteras betalningar lokalt via bland annat Klarna och leveranserna sker via Postnord med en leveranstid på en till tre arbetsdagar.

ANNONS
Julius Gunnilstam