Topplista: Här är de 100 största e-handlarna i Sverige

Vilka nätbutiker hamnar i toppen?

Vi plockar på nytt fram de hundra största e-handlarna i Sverige, och tittar på hur listan förändrats mot i fjol. I vanlig ordning är det Ehandelsindex vi tar hjälp av. Där har vi tittat på butiker som är klassade som primära e-handlare, det vill säga butiker där vi vet, eller uppskattar, att minst 50 procent av omsättningen kommer från e-handel. Listan baseras på företagens senast inlämnade bokslut, det vill säga att det inte nödvändigtvis handlar om det senaste kalenderåret.

Boozt hamnade bland de fem största i fjol och fortsätter i år att klättra ännu högre. Modehandlaren tar nu andra plats, efter Dustin, och kan därmed kalla sig störst bland B2C-jättarna.

Annons
Annons

Några butiker som klättrat långt på listan i år är NA-KD, från plats 69 till 29, och Desenio, från plats 82 till 40. Båda företagen har haft en mycket kraftig tillväxt de senaste åren.

LÄS ÄVEN:
E-handelsraketen Desenio mot nya rekord
NA-KD sålde för över 110 miljoner under Black Week
Sveriges 100 största e-handlare 2018 

 ButikOmsättning (tkr)Förändring
1Dustin / Dustin home9668580oförändrad
2Boozt.com2019400+3
3Cdon.com1844858-1
4Adlibris1622961oförändrad
5Ellos1572762-2
6Apotea / Vitaminvaruhuset.se1500194+2
7Nelly.com / NLY Man1292883-1
8Bygghemma.se1212145+2
9Komplett.se1128930-2
10MatHem1083515-1
11Jollyroom958510+5
12Gymgrossisten.com / Bodystore.com / Milebreaker756707-1
13Sportamore745124+1
14Inet.se724375+1
15Linas Matkasse663702-2
16SkånskaByggvaror.se655359-4
1724MX / Xlmoto / Sledstore620259+6
18RoyalDesign608644+1
19Bokus.com586575-1
20Lyko.se558327+2
21InkClub / Dammsugarpåsar.nu515594oförändrad
22Lekmer502597-2
23tretti.se477746-6
24Babyshop.se469536+22
25Cellbes459124oförändrad
26Snusbolaget437727+39*
27Furniturebox424586-3
28Outnorth419999-2
29NA-KD371395+40
30CarpetVista / Rugvista310984+2
31Footway / Brandos310347+4
32Caliroots307873+1
33CyberPhoto291823-2
34Junkyard.se286149-4
35NordicFeel280433+1
36Skincity277671+6
37Mat.se267875-9
38Engelsons257541+1
39Skruvat.se251594-12
40Desenio237306+42
41Euro Florist / Gift2day.se218249-4
42Design OnLine AB215117+5
43Campadre / Members206316+9
44Jotex204807+1
45RevolutionRace (Fritidsfabriken)204649+29
46Fyrklövern203127-5
47CareOfCarl.com202575+1
48Parfym.se / BeautyStore.se201404+13
49CoolStuff200031-6
50Lenson199154+9
51KitchenTime199086+29
52Kellfri193450-12
53PartyKungen.se191318+25*
54Bubbleroom190036+10
55Ridestore.se187929+24*
56Bagaren och Kocken182353+12
57Infotheek176884+1
58Conrad170401-3
59iDeal of Sweden164953**
60Babyland164933**
61Proffsmagasinet159961-11
62Matsmart.se159297**
63MaxGaming / DXRacer158175-6
64Ginza.se157993-15
65Svensktkosttillskott.se157977-9
66Packoplock157968-3
67Ateljé Margaretha / Knittingroom / m.fl.153685-16
68Uret Vintage / Uret / Lamastone147800-1
69Cykelkraft.se142764**
70Addnature.com139331-32*
71Rapunzel139178-1
72Dinprint138917-12
73VetZoo133248**
74Stayhard.se132484-20
75Cocopanda Sweden130123+6
76DesignTorget129417-10
77KidsBrandStore.se125208**
78Buildor.se122957-2
79Hjälpmedelsbutiken121141**
80Hemfint118319+13
81Vinlagring.se118274**
82Mister Spex118096-20
83Bythjul.com116324-39*
84Polarpumpen / 140Kvadrat114752-12
85Better Bodies109297**
86Hobbex107478**
87Shopping4net106655-14
88Eleven105071-17
89EcoRide104964**
90Zoovillage103331+1
91Duab-huset100278**
92Swedenmobile99654**
93Däck36598865+7
94BiljardBolaget / Hemmakompaniet / m.fl.98800**
95Byggshop.se97463-12
96BangerHead.se94242**
97Trendrum92974**
98Gummi Huset90252-8
99Outdoor Experten / Marinhandeln / m.fl.89618-10
100hembiobutiken.se87800-12

* Butiker med bokslut som är längre, eller kortare, än tolv månader.
** Butiker som är nya på listan

 

 

Efter att listan publicerats har en del butiker klassats om i Ehandelsindex.

Ändringarna innebär att följande butiker också platsar på listan:

Annons
Annons

Tingstad (Omsättning: 2039398 tkr)
LensWay (Omsättning: 634623 tkr)
Telefonshoppen (Omsättning: 315604 tkr)

 

Prenumerera

Du missar väl inte vårt nyhetsbrev E-handelsnytt?

Tack!