ANNONS

Barnmärket vägrar Black Friday – skänker miljoner istället

Cassandra Rhodin och Marina Davarinou
"Friheten att agera modigt".

Medan stora delar av detaljhandeln förbereder sig för Black Friday med rabatter, väljer Mini Rodini en annan strategi. Företaget meddelar att man avstår från att delta i reajakten och istället använder perioden för att belysa sitt program "Collections with a Cause".

ANNONS

Initiativet, som lanserades 2018, innebär att 20 procent av försäljningspriset från utvalda kollektioner doneras till ideella organisationer. Enligt bolaget har modellen hittills genererat 2 miljoner kronor i donationer.

Stöttar flera organisationer

Medlen har fördelats mellan organisationer som arbetar med djurskydd, social hållbarhet och miljövård. Bland mottagarna finns Sea Shepherd, Läkare Utan Gränser (MSF), Wildhood Foundation samt utbildningsprojektet Besesaka i Ghana.

Marina Davarinou, vd på Mini Rodini, menar att bolagets struktur som oberoende varumärke är en förutsättning för att kunna agera på detta sätt under en handelsintensiv period.

Socialt ansvar är en del av hur vi driver Mini Rodini varje dag. Att vara ett oberoende varumärke ger oss friheten att agera modigt och vara trogna våra värderingar. Vi hoppas att vårt arbetssätt inspirerar andra företag att se påverkan som en självklar del av att bedriva verksamhet, säger Marina Davarinou.

Uppdaterad totalsumma

Den 28 november planerar företaget att offentliggöra en uppdaterad totalsumma för samtliga donationer gjorda mellan 2018 och 2025.

Grundaren och den kreativa chefen Cassandra Rhodin beskriver initiativet som ett sätt att visa att branschen kan bidra med mer än bara produkter.

När Mini Rodini skapar "Collections with a Cause" visar vi att vår bransch kan vara mer än produkter; den kan vara en kraft för empati, mod och förändring, säger Cassandra Rhodin.

ANNONS
Julius Gunnilstam
julius@ehandel.se