Den brittiska dagligvarukedjan Co-op har börjat applicera en osynlig kriminalteknisk sprej på stöldutsatta varor, däribland tvättmedel och alkohol. Syftet är att spåra stöldgods som säljs vidare och underlätta polisens identifiering av varornas ursprung. Tekniken rullas ut nationellt i Storbritannien efter tidigare tester i London och Manchester.
Sprejen innehåller en unik kod som är kopplad till den specifika butik där varan såldes. Detta gör det möjligt för polisen att spåra varorna vid utredningar av fysiska butiker eller onlinehandlare som misstänks sälja stöldgods.
Vi har gjort det svårare att stjäla saker och nu gör vi det svårare att sälja, säger Paul Gerrard, policychef på Co-op.
Minskad brottslighet i butik
Bolaget har investerat omkring 250 miljoner pund i olika säkerhetsåtgärder. Utöver märksprejen omfattar detta kroppskameror för personal, utökad bevakning med säkerhetsvakter och förstärkta kassabås för varor med högre värde. Företaget testar även artificiell intelligens i sina övervakningskameror för att upptäcka avvikande aktivitet och varna personalen i realtid.
Åtgärderna har resulterat i att brottsligheten i Co-ops butiker minskade med en femtedel under förra året, medan de fysiska angreppen mot personalen sjönk med nästan en tredjedel.
Paul Gerrard understryker att det inte rör sig om enskilda småstölder:
Det handlar inte om en extra avokado. Det handlar om personer som tar med sig en hel köttdisk för vidareförsäljning.
Skärpt lagstiftning för handeln
Utvecklingen sammanfaller med juridiska förändringar i Storbritannien. En ny lag har trätt i kraft som gör det till ett fristående brott att angripa butikspersonal. Dessutom slopas en tidigare regel som nedprioriterade polisens insatser vid stölder till ett värde under 200 pund.
Även i Sverige sker politiska förändringar för att hantera butiksstölder och seriebrottslighet inom handeln. Regeringen har presenterat en proposition om att avskaffa den så kallade mängdrabatten. Branschorganisationen Svensk Handel har drivit frågan i syfte att bromsa antalet mängdbrott.
En slopad mängdrabatt skulle vara en stor seger för Svensk Handel och medlemsföretagen, sade Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel, i början av april.