I början av februari rapporterade Ehandel.se om Inets finansiella utveckling för 2025, med en omsättning på 1,9 miljarder kronor och ett ökat fokus på nordisk expansion. I samband med detta uppmärksammades även att datoråterförsäljaren för åttonde gången hade tagit hem titeln "Årets butik" på Prisjakt.
Nu meddelar Inet att de avslutar samarbetet med prisjämförelsesidan. Orsaken till beslutet anges vara de avgifter som plattformen tar ut av anslutna handlare. Enligt Inet presenterade Prisjakt en ny prismodell kort inför försäljningsperioden Black Friday förra året.
Dagen innan Black Friday utannonserade Prisjakt att de höjt sina priser rejält, på redan väldigt höga priser, och den nya prissättningen är inte hållbar för oss, skriver företaget.
Inet uppger att plattformens klickavgifter påverkar lönsamheten på delar av sortimentet.
De tar ut en avgift för varje klick vi får in från deras prisjämförelse och på många av våra mest populära produkter äter den kostnaden upp hela vår marginal, konstaterar bolaget.
Företaget förklarar att ett alternativ hade varit att kompensera för utgifterna genom att höja priserna mot slutkonsument, ett steg de väljer att inte ta. Samtidigt riktas kritik mot Prisjakts position på marknaden, vilken Inet anser hämmar utvecklingen.
Prisjakt har i princip ett monopol på prisjämförelser i vår bransch och har under en lång tid trissat upp priserna utan att förbättra sin tjänst för vare sig er som användare eller oss som återförsäljare, skriver de.
Avslutandet av produktflödet är påbörjat och Inet bedömer att deras direktlänkar kommer att vara bortplockade från Prisjakt inom ett dygn. Bolaget meddelar vidare att de tills vidare kommer att förlita sig på andra aktörer för prisjämförelse, däribland Pricerunner, fram tills att de eventuellt kan förhandla fram nya avtal.
LÄS SVARET: Jätten lämnar Prisjakt inför miljardnoteringen – så svarar sajten