Svensk handel står inför förändringar till följd av digitalisering, ändrade konsumentbeteenden och konkurrens. För att möta det ökade behovet av strategiskt ledarskap introduceras nu ett nytt stipendium riktat mot branschens yrkesverksamma.
Totalt kommer sju stipendier att delas ut till ett värde av 69 000 kronor vardera. Målgruppen är personer som i dag arbetar som exempelvis e-handelsansvariga, affärsutvecklare, sortimentsansvariga eller butikschefer. Avsikten med initiativet är att sänka de ekonomiska trösklarna för kompetensutveckling mitt i yrkeslivet.
Vi vet att det finns många drivna personer i branschen som har ambitionen att utvecklas vidare, men saknar möjligheten att själva finansiera sin utbildning. Branschen utvecklas just nu i en rasande fart vilket ställer allt större krav på strategisk höjd och digital förståelse. Handelsstipendiet är vårt sätt att bidra till att fler får chansen att ta klivet mot affärsledande roller, säger Mats Engström, utvecklingsansvarig på IHM Business School.
Stipendiet finansierar en studieplats inom IHM:s program kopplade till deras Business Executive Degree. För att uppfylla behörighetskraven ska den sökande vara över 23 år, ha minst tre års arbetslivserfarenhet samt vara yrkesverksam inom svensk e-handel, detaljhandel eller partihandel.
Urvalsprocessen kommer att hanteras av IHM i samverkan med en extern jury, med syftet att uppnå en spridning bland de antagna stipendiaterna.
Om svensk handel ska fortsätta vara konkurrenskraftig krävs att fler med erfarenhet från golvet får möjlighet att växa in i strategiska roller. Satsningen är en del av IHM:s långsiktiga arbete med att stärka affärsledande kompetens i näringslivet, säger Mats Engström.