ANNONS

E-handlare säljer produkter för döda nät – hotas av vite

Stockbild
Konsumentverket agerar.

Konsumentverket har inlett tillsynsärenden mot Fyndiq, Bygghemma och Conrad Elektronik. Företagen marknadsför teknikprodukter som förlitar sig på de nu avvecklade 2G- och 3G-näten, utan att förse kunderna med tillräcklig information.

ANNONS

Vid årsskiftet stängdes 2G- och 3G-näten i Sverige. Trots detta visar nya stickprov från Konsumentverket att e-handlarna fortsätter sälja bland annat seniortelefoner, larm och smartklockor utan att informera kunderna om att tekniken helt eller delvis slutat fungera. Detta rapporterar Dagens Nyheter.

Samtliga tre bolag har granskats för samma brister tidigare. Myndigheten ställer nu krav på att företagen antingen tydliggör informationen eller stoppar försäljningen. I annat fall riskerar de vite.

Henric Jonsson, juridisk rådgivare på Konsumentverket, poängterar att det inte är olagligt att sälja produkterna, men understryker vikten av transparens kring produkternas begränsningar:

Konsumenten ska kunna göra ett informerat val huruvida man är villig att köpa produkten med de premisserna eller inte, säger han.

Conrad Elektronik uppger i ett skriftligt svar till DN att de ser allvarligt på ärendet och har nu plockat bort de aktuella varorna från sitt sortiment. Fyndiq och Bygghemma har ännu inte uttalat sig i frågan.

ANNONS
Julius Gunnilstam
julius@ehandel.se