ANNONS

E-handlarens nya marknad - lägger över 350 000 kronor på goodiebags

Grundaren Bianca Ingrosso
"Länge varit en nyckelmarknad".

E-handelsraketen Caia Cosmetics fortsätter sin internationella expansion genom att öppna sin första permanenta fysiska butik i Norge. Den 18 september slår varumärket upp dörrarna till en 46 kvadratmeter stor shop-in-shop i varuhuset Steen & Strøm på Oslos shoppinggata, Karl Johans gate.

LÄS ÄVEN: Bianca Ingrosso rullar ut rosa mattan - första butiken utomlands

ANNONS

Det svenska skönhetsföretaget Caia Cosmetics, som hittills främst fokuserat på onlineförsäljning, tar nu ett nytt steg in i den fysiska detaljhandeln. Om tre dagar, den 18 september, öppnar en permanent shop-in-shop hos den norska skönhetskedjan Fredrik & Louisa, exklusivt i det nämnda varuhuset Steen & Strøm.

Etableringen ska markera en viktig del i företagets strategi att växa utanför Sverige och möta efterfrågan som finns på den norska marknaden.

Att etablera en fysisk närvaro i Oslo är en viktig milstolpe på Caias resa inom detaljhandeln och ett naturligt nästa steg i vår internationella expansion. Norge har länge varit en nyckelmarknad för oss, med en väldigt engagerad och passionerad community som konsekvent har visat stort stöd för vårt varumärke, säger Johanna Eriksson Hamrén, vd på Caia Cosmetics.

Den nya butiksytan kommer att erbjuda Caias kompletta sminksortiment. I samband med invigningen kommer de 300 första kunderna att motta en gåva till ett värde av 1 225 norska kronor, en satsning med ett totalt värde på över 367 000 norska kronor.

Lanseringen stöds av en stor utomhuskampanj, med grundaren Bianca Ingrosso i spetsen, i centrala Oslo med affischer och QR-koder.

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se