Den 29 augusti 2025 beslutade Patent- och marknadsdomstolen att gå på Konsumentombudsmannens linje i målet mot elektronikkedjan Power Sverige AB.
Företaget hade överklagat ett tidigare beslut från KO som ålägger dem att korrekt ange det lägsta pris en produkt haft under de senaste 30 dagarna före en prissänkning. Följs inte detta kan ett vite på tre miljoner kronor komma att dömas ut.
Upprepade misstag trots löften
Bakgrunden till beslutet är att Konsumentverket granskat Powers prissättning vid flera tillfällen.
Redan under 2023 inleddes ett tillsynsärende då det konstaterades att bolaget bröt mot prisinformationslagen. Ärendet avslutades 2024 efter att Power lovat att införa en automatisk systemlösning för att säkerställa korrekta prisangivelser.
Trots detta upptäckte Konsumentverket nya felaktigheter i januari 2025. Granskningen visade att Power i sin marknadsföring angett felaktiga "tidigare lägsta pris" för minst två produkter: en spelkonsol och ett spel.
Power, som under perioden oktober 2022 till december 2023 hade en nettoomsättning på cirka 6,2 miljarder kronor, förklarade att misstagen berodde på den mänskliga faktorn. Trots att ett automatiserat system införts kvarstod ett behov av manuell hantering för vissa produkter, vilket ledde till de felaktiga priserna.
Domstolens bedömning
I sitt överklagande argumenterade Power för att beslutet skulle upphävas, eller att vitesbeloppet skulle sänkas kraftigt, eftersom felen endast gällde ett fåtal produkter och inte var ett medvetet försök att vilseleda.
Konsumentombudsmannen och domstolen menade dock att lagen har överträtts och att det räcker med en överträdelse för att ett åläggande ska kunna meddelas.
Det faktum att det rör sig om en upprepad överträdelse, trots tidigare löften om bättring, sågs som försvårande. Domstolen ansåg att vitesbeloppet på tre miljoner kronor är skäligt med hänsyn till överträdelsens allvar och Powers finansiella ställning.
Powers överklagande avslogs därför i sin helhet. Företaget har fram till den 19 september 2025 på sig att överklaga beslutet till Patent- och marknadsöverdomstolen.