ANNONS

Från konkursvåg till drömavtal - kedjan signar Barbie och Hot Wheels: "Ikoniska"

Erik Broddesson och Joel Sidney (Foto: Linkedin)
"Den perfekta partnern".

Leksakskedjan Lekia, som nyligen navigerat en period av finansiell turbulens med flera franchisee-konkurser, presenterar nu ett strategiskt partnerskap med den globala leksaksjätten Mattel. Avtalet, som träder i kraft 2026, ses som en central del i kedjans plan för att stärka sin position på den nordiska marknaden och accelerera sin omnikanalsstrategi.

ANNONS

Den nordiska leksaksjätten Lekia, med en koncernomsättning på cirka 2,3 miljarder kronor och över 170 butiker i Sverige och Norge, har ingått ett partnerskap med Mattel. Samarbetet inleds den 1 januari 2026 och ger Lekia en nyckelroll i Mattels strategi för den nordiska regionen.

Partnerskapet innebär att Mattels portfölj av globala varumärken som Barbie, Hot Wheels, UNO och Fisher-Price får en dedikerad närvaro i Lekias butiker. Samarbetet kommer även att omfatta gemensamma marknadsaktiviteter och kundaktiveringsprogram.

Lekias storlek, detaljhandelsexpertis och innovationskraft inom omnikanalhandel gör dem till den perfekta partnern för att leverera Mattels varumärken i Norden. Vi går in i 2026 med starka produkt- och underhållningssatsningar, säger Joel Sidney, Country Manager Nordics & Benelux på Mattel EMEA.

Från Lekias sida ser man avtalet som ett sätt att vässa sitt erbjudande och stärka butiksupplevelsen.

Vi är mycket glada över att samarbeta med Mattel, en av de mest ikoniska aktörerna inom leksaksbranschen, säger Erik Broddesson, sortiments- och inköpschef på Lekia.

Detta partnerskap stärker vårt sortiment, lyfter våra butiker och förbättrar upplevelsen för familjer över hela regionen.

Beskedet om det nya partnerskapet kommer efter en utmanande period för Lekia-kedjan. Under det senaste året har flera fristående butiksbolag inom kedjan drabbats av ekonomiska svårigheter. Ett av de uppmärksammade nedläggningarna var när Lekhuset i Norrköping AB, som drev åtta Lekia-butiker i Östergötland och Örebro län, försattes i konkurs med en skuld på 5,6 miljoner kronor.

Konkurserna har dock inte påverkat den centrala Lekia-koncernen, och i fallet med Lekhuset räddades sju av de åtta butikerna och majoriteten av jobben av en ny ägare.

Lekias vd, Lars Schenatz, har tidigare kommenterat den tuffa marknaden och en svag tillväxt, särskilt i Sverige. Han har pekat på den hårda konkurrensen inom e-handeln från lågprisaktörer och internationella plattformar. Som ett svar på detta har Lekia centraliserat och tagit fullt ägande över sin e-handel under 2023 och nyligen rekryterat Mikael Thor som ny e-handelschef för att leda den digitala transformationen.

Strategin är tydlig: att stärka omnikanalerbjudandet och skapa en sömlös köpresa för kunden, från sök på nätet till köp i butik. Det nya avtalet med Mattel kan ses som ett kraftfullt verktyg i denna strategi, då det väntas driva trafik till både de fysiska butikerna och e-handeln genom exklusiva produkter och kampanjer.

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se