ANNONS

Kedjan tokexpanderar: Slår rekord och öppnar en butik i veckan

Hans Redig Bolin, vd
Gömmer 90 procent av sortimentet på nätet.

Samtidigt som moderbolaget Homeco förbereder sig för en notering på Oslobörsen genomför Cervera en snabb expansion av sitt butiksnätverk i Sverige. Utöver flera nyöppningar rullar kedjan även ut en ny lösning för självbetalning via mobilen.

ANNONS

Cervera har under de senaste fem veckorna öppnat sex nya butiker, bland annat i Halmstad, Skövde, Kungsbacka och Arninge. Under hösten planeras ytterligare fyra butiksetableringar, däribland i Vällingby och Karlskrona. Vidare genomgår befintliga butiker renoveringar för att anpassas till bolagets uppdaterade koncept.

Cerveras vd, Hans Redig Bolin, kommenterar den senaste månadens etableringar:

Vi har aldrig under Cerveras snart 40-åriga historia upplevt något liknande, där responsen från kunderna varit otrolig och vi har slagit upprepade försäljningsrekord.

Han konstaterar att satsningen på fysisk handel är ett medvetet steg för bolaget.

Att vi fortsätter öppna fler butiker ligger helt i linje med vår strategi och skickar en tydlig signal att vi tror på den fysiska butikshandeln, säger Hans Redig Bolin.

Omnikanal och ny teknik i butik

Trots den fysiska expansionen är integrationen med e-handeln en central del av affärsmodellen. Enligt bolaget finns idag endast knappt tio procent av det totala sortimentet på hyllorna i butik. Resterande del av försäljningen drivs via omnikanalslösningar där personalen säljer varor från centrallagret direkt på butiksgolvet.

I ett led att utveckla kundupplevelsen genomför Cervera nu ett pilotprojekt i sin butik i Sickla, där kunderna kan scanna varor och betala direkt i Swish-appen för att undvika traditionella kassaköer.

Det här är ytterligare ett alternativ för oss att ge service i butik till våra kunder, där vi vet att det finns de som föredrar den här typen av köpupplevelse, säger Hans Redig Bolin.

Del av moderbolagets tillväxtplan

Den höga etableringstakten sker i en tid då Cerveras moderbolag, detaljhandelskoncernen Homeco, förbereder sig för en börsnotering på Euronext Oslo Børs under det andra kvartalet 2026. Som Ehandel.se tidigare har rapporterat värderas koncernen till cirka 2 miljarder norska kronor.

Homeco redovisade intäkter på strax över 3,3 miljarder norska kronor för 2025, där e-handel och omnikanal utgjorde 44 procent av försäljningen. Homecos vd, Odd Sverre Arnøy, har tidigare bekräftat att synergier mellan fysisk handel och e-handel är vägen framåt för koncernen.

Tillväxt och marginalexpansion kommer att drivas av nya butiksöppningar, utökat sortiment och ökad försäljning inom e-handel och omnikanal, sa Odd Sverre Arnøy i samband med att börsplanerna offentliggjordes.

Homeco uppger att Cervera väntas stå för en betydande del av koncernens framtida expansion, och planen är att bibehålla en liknande öppningstakt av fysiska butiker i Sverige under de kommande åren.

ANNONS
Julius Gunnilstam