ANNONS

Skarp granskning av e-handlare startar: "Större aktörer först"

Tommy Feldt
Detta kontrolleras.

Post- och telestyrelsen (PTS) har påbörjat sina första tillsynsärenden för att kontrollera hur e-handelsaktörer följer den nya tillgänglighetslagen. Syftet är att se till att företagen uppfyller de krav som lagen ställer.

ANNONS

Den nya lagen om tillgänglighet för vissa produkter och tjänster började gälla den 28 juni i år. Lagen innebär att digitala tjänster, inklusive e-handelstjänster, ska vara utformade så att de kan användas av alla, oavsett funktionsförmåga. Denna lagstiftning bygger på EU:s tillgänglighetsdirektiv och syftar till att öka digital delaktighet samt säkerställa att alla kan ta del av samhälls- och kommersiella tjänster online.

PTS startar nu med en planerad tillsyn riktad mot just e-handelssektorn.

I den här första omgången granskar vi större aktörer som är etablerade i Sverige och som säljer produkter via nätet. Granskningen gäller endast företagens webbplatser, inte deras appar, säger Lisa Wellenius, jurist på enheten för tillgänglighetsregler.

Hon förtydligar vilka delar man granskar:

Fokus ligger på tre delar av webbplatsen: startsidan, en produktsida och sökfunktionen på just e-handelstjänsten, säger hon.

Mer exakt kommer myndigheten att kontrollera att sajterna uppfyller lagens krav på att vara uppfattningsbara, hanterbara, begripliga och robusta. Detta innebär i praktiken att webbplatserna ska vara tydliga, enkla att navigera och fungera för alla användare.

PTS kommer även att granska att det finns information om hur tjänsten fungerar och att denna information presenteras på ett tillgängligt sätt.

Tommy Feldt, tillgänglighetsexpert och medgrundare av Useit, kommenterar den pågående tillsynen:

Det ska bli väldigt spännande att se vad PTS kommer fram till i sin tillsyn. När vi på Useit tittade på ett antal svenska e-handlare 2023 och 2025 var det ytterst få aktörer som var redo för de nya kraven, säger han.

Enligt PTS kommer granskningen av e-handelstjänster att fortsätta under en längre period.

Granskningen av e-handelstjänster kommer att fortsätta under både 2025 och 2026. Den sker stegvis, vilket betyder att vi inte granskar alla företag samtidigt. Vilka företag som kommer att omfattas av tillsynen längre fram är ännu inte bestämt, enligt Lisa Wellenius.

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se