Bland produkterna som säljs finns klassiker som "Make America Great Again"-kepsar. Sortimentet inkluderar även collegetröjor, "MAGA"-muggar, Trump-flaggor, affischer och T-shirts. Enligt butikssidan är produkterna "stolt tillverkade i USA".
Engagemanget för vårt land är enkelt. Leverera så många högkvalitativa produkter som möjligt som är tillverkade i vårt fantastiska land. Alla kepsar, kläder, skor, muggar tillverkas i städer över hela Amerika, fyllda med människor som älskar vårt land och arbetar för en bättre morgondag. När du handlar produkter märkta "Made in America" återinvesterar du dina hårt förvärvade dollar i vår ekonomi, skriver Trump-organisationen i butiken.
Det politiska klimatet är redan uppiskat, och lanseringen av Trump-butiken på en så pass stor plattform som Amazon lär spä på den pågående debatten.
Den officiella Trump-butiken blir en av miljontals oberoende säljare som använder våra tjänster för att nå Amazons kunder runt om i landet, meddelar Amazon i ett uttalande till media.
Lanseringen väcker frågor om potentiella intressekonflikter. Karen Kedrowski, chef för Carrie Chapman Catt Center for Women and Politics vid University of Iowa, kommenterade under måndagen:
Detta är inte överraskande med tanke på Amazons enorma räckvidd i USA. Eftersom president Trump inte helt har kopplat bort sig från sina affärsintressen finns det en potentiell överträdelse av Emoluments-klausulen, precis som under hans första mandatperiod. Åtminstone finns det en intressekonflikt, vilket inte verkar bekymra presidenten.
Även Trumps svärdotter, Lara Trump, säljer produkter under eget namn online, dock inte via Amazon. Trump Organization har inte kommenterat lanseringen.