ANNONS

AI-bolaget fyller kassan för att automatisera e-handelns flöden

Grundarna av Mimir
Säkrar kapital för att skala upp.

Det norska AI-bolaget Mimir, som tidigare pitchat på e-handelseventet NXT Nordic, har stängt en pre-seed-runda på 600 000 dollar (runt 6 miljoner kronor). Kapitalet ska användas för att vidareutveckla deras operativa plattform och utöka personalstyrkan.

ANNONS

Trots att företaget redan uppnått lönsamhet, valde Mimir att ta in externt kapital. Finansieringsrundan leddes av Oslo-baserade riskkapitalbolaget Sondo Capital, med deltagande från flera affärsänglar verksamma inom teknik och e-handel, bland annat med bakgrund i bolag som Kry, Enode och Whitson.

Mimir grundades 2024 av Jørgen Vartdal Halse, Jens Kristoffersen och Øyvind Monsen. Företaget introducerades initialt som en AI-baserad kundtjänstplattform inriktad mot B2C-e-handel. För Ehandel.se:s läsare är bolaget ett bekant namn sedan oktober 2024, då de var ett av de startup-företag som pitchade sin affärsidé inför investerarjuryn under eventet NXT Nordic.

I dag hanterar plattformen omkring 250 000 kundkonversationer per månad för ett 60-tal varumärken i fem länder. Bland kunderna återfinns företag som Villoid, Hifi Klubben och Holzweiler. Målet framåt är att hantera fler delar av e-handlarnas operativa flöden, såsom order, leveranser och returer.

Kundtjänst är bara startpunkten. Vår vision är att automatisera det operativa arbetet som saktar ner e-handelsteam, samtidigt som vi ger konsumenter omedelbar, personlig hjälp dygnet runt. Denna finansieringsrunda gör det möjligt för oss att ytterligare accelerera produktutvecklingen, dubbla teamet och spara mer tid och pengar för e-handelsvarumärken, säger Jørgen Vartdal Halse, vd och medgrundare av Mimir.

Mimir integreras i e-handlarnas befintliga system för att kunna utföra uppgifter från start till mål. Sondo Capital, som fokuserar på teknikbolag i tidiga skeden, ser en förändring i hur e-handelsdrift kommer att fungera framöver.

Vi tror verkligen att kundservice och e-handelsdrift som vi känner den kommer att förändras drastiskt med AI. Mimir-teamet förkroppsligar exakt vad vi letar efter; tekniskt starka grundare som kombinerar en bra produkt med ett verkligt marknadsintresse på en massiv marknad!, säger Henrik Hatlebrekke, General Partner och medgrundare på Sondo Capital.

ANNONS
Julius Gunnilstam