ANNONS

Började som 16-åring - nu närmar han sig 100 miljoner

En nöjd Daniel Sjögren
Ökar vinsten med över 100 procent.

Vad som började som en 16-årings nyfikenhet för e-handel år 2017, har nu vuxit till en global badklädesgigant. Bright Swimwear, grundat av Daniel Sjögren som idag är 24 år, är på god väg att nå milstolpen på 100 miljoner kronor i omsättning.

LÄS INTERVJUN: 18-årig VD tar sikte mot 50 miljoner

ANNONS

Bolagets senaste årsredovisning för räkenskapsåret 2024 visar nämligen en nettoomsättning om nära 90 miljoner kronor, en ökning med hela 65 procent från föregående år. Rörelseresultatet sköt samtidigt i höjden med över 100 procent, och landade på 19 miljoner kronor.

Efterfrågan har under året varit högre på företagets varor vilket har resulterat i en ökning av omsättningen, står det i årsrapporten.

Men denna anmärkningsvärda tillväxt är ingen engångsföreteelse för Bright Swimwear. Redan 2023 presenterade bolaget siffror som visade en omsättningsökning på 340 procent, vilket då tog dem över 50 miljoner kronor, ett mål Daniel Sjögren satt upp redan 2019.

Då, som nybakad student, siktade han på att nå 50 miljoner inom fem år – ett mål han inte bara uppnådde, utan överträffade med råge. Rörelseresultatet för 2023 växte med över 800 procent till närmare 10 miljoner kronor.

"Roligaste och tuffaste någonsin"

Daniels entreprenörsresa började långt innan Bright Swimwear. Som 14-åring experimenterade han med att sälja köksredskap och smycken, tidiga försök som lade grunden för hans affärssinne. Och vid 16 års ålder, i juli 2017, startade han Bright Swimwear med en dropshipping-modell. Redan i september 2018 hade han sedan lanserat Bright Swimwear som ett eget varumärke, och det första året omsatte bolaget över 5 miljoner kronor.

Första året var både det roligaste och tuffaste någonsin. Det var extremt kul att få se omsättningen dubblas varje månad under förra våren, men baksidan av detta var att jag satt uppe och jobbade till tre på morgonen för att sedan gå upp till skolan klockan sex dagen efter, berättade Daniel Sjögren för Ehandel.se i en tidigare intervju.

En viktig del av framgången är att Daniel vågat testa nya idéer. Han har byggt upp företaget utan hjälp av investerare, men med stort självförtroende. Den viktigaste marknaden har varit USA, och sociala medier har spelat en stor roll i företagets globala satsning.

Storytelling har också varit ett viktigt verktyg. Till exempel är "Maria", som fortfarande står som medgrundare på hemsidan, en påhittad karaktär. Hon skapades för att kunderna lättare skulle känna förtroende för den digitala butiken och varumärket.

Maria Johansson är min mamma. Jag valde, med hennes tillåtelse, att ange henne som grundare. Eftersom jag säljer badkläder för tjejer tyckte jag att det lät mycket bättre med ett kvinnligt namn, än ett killnamn, avslöjade Daniel.

Strategiska investeringar

Bright Swimwears framgång kan också tillskrivas strategiska investeringar i marknadsföring och en kontinuerlig omstrukturering av försäljningsstrategin. Bolaget har länge fokuserat på influencer marketing, med en taktik att börja med mikroinfluencers och sedan arbeta sig uppåt, vilket har gett dem bra insikter i vilken typ av samarbeten som fungerar bäst.

Nyligen har Bright Swimwear även öppnat upp för B2B-försäljning, vilket indikerar en breddning av affärsmodellen och en potential för ytterligare tillväxt.

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se