Ljustillverkaren Candles Scandinavia, med bas i Örebro, har släppt sin delårsrapport för perioden augusti till oktober 2025. Kvartalet präglas tydligt av bolagets strategiska skifte från renodlad producent till att även omfatta direktförsäljning mot konsument (D2C).
Nettoomsättningen för kvartalet landade på 149,5 miljoner kronor, en ökning med 126 procent jämfört med 66,1 miljoner kronor motsvarande period föregående år. Enligt bolaget är tillväxten i huvudsak kopplad till konsolideringen av det tyska D2C-bolaget HashtagYou, som förvärvades tidigare under året.
Det senaste kvartalet har präglats av kraftigt ökad omsättning där tillväxten om 126 procent jämfört med samma period föregående år till stor del är kopplad till vårt förvärv av HashtagYou. Den ökade volymen är en viktig indikator på den nya koncernstruktur som nu växer fram, kommenterar vd Viktor Garmiani i rapporten.
E-handel och influencer marketing i fokus
Genom förvärvet av HashtagYou har Candles Scandinavia fått tillgång till varumärkena AVA & MAY samt Club Noé. Verksamheten omsätter cirka 250 miljoner kronor på årsbasis och har en kundbas på över 1,1 miljoner kunder i Tyskland, Frankrike och Italien.
Affärsmodellen bygger på en teknisk plattform för influencer marketing, där bolaget hanterar cirka 5 000 influencers. Detta markerar ett nytt affärsben för Candles Scandinavia, som nu kombinerar sin traditionella private label-produktion med en internationell D2C-portfölj.
Resultatet pressat av finansnetto
Trots den ökade omsättningen visar bolaget ett negativt resultat efter skatt på -7,6 miljoner kronor, att jämföra med en vinst på 7,7 miljoner kronor samma period i fjol.
Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) var positivt och uppgick till 8,4 miljoner kronor (11). Resultatet har belastats av ökade avskrivningar samt räntekostnader kopplade till finansieringen av förvärvet och integrationsarbetet.
Flyttar hem produktionen
Ett centralt fokus framåt är att flytta HashtagYous produktion från externa leverantörer till Candles egen fabrik i Örebro. Målet är att lansera de första svensktillverkade produkterna för D2C-segmentet sommaren 2026.
Bolaget bedömer att synergierna av produktionsflytten kommer att ge en resultatförbättring på 40–45 miljoner kronor på årsbasis när implementeringen är fullbordad.