De blir ny storägare i Bambuser: ”Kommer vara till stor nytta”

Lägger beslag på över 10 procent.

Liveshopping är uppe på agendan igen. Tidigare i dag avslöjade Boozt att de förvärvat 30 procent av den danska plattformen Liveshopper. Och nu har även Bambuser fått en ny storägare.

Brittiska Vitruvian, som sedan tidigare är storägare i BHG Group och Storytel, blir största ägare i Bambuser. De ska ha plockat på sig 21 miljoner aktier, motsvarande 10,2 procent av liveshoppingbolaget.

Annons

Vi är så glada att välkomna Vitruvian ombord som storägare. Deras erfarenhet av att stötta ledande SaaS-bolag, kombinerat med deras internationella närvaro, kommer att vara till stor nytta för Bambusers framtida tillväxt och globala expansion, säger Maryan Ghahremani, vd på Bambuser.

Vitruvian ser också stor potential i sin senaste investering.

Som den ledande mjukvaruplattformen inom en snabbväxande marknad för liveshopping är Bambuser väldigt väl positionerade för snabb tillväxt, säger en talesperson för Vitruvian.

Annons

Prenumerera

Du missar väl inte vårt nyhetsbrev?

Tack!