ANNONS

Desenios nystart: Skuldberget borta – men omsättningen dyker

Fredrik Palm
Flyttade svenska lagret utomlands.

E-handelsbolaget Desenio har under det första kvartalet 2025 navigerat i en fortsatt utmanande marknad. Trots en minskad omsättning visar bolagets senaste rapport tecken på en stabilisering och ett tydligt fokus på framtida tillväxt, särskilt på den nordamerikanska marknaden.

Detta följer i spåren av den nyligen genomförda finansiella rekonstruktionen som syftade till att stärka bolagets balansräkning.

LÄS ÄVEN: Desenio på fötter - skuldberget har förvandlats till aktier

Som tidigare rapporterats genomgick Desenio en omfattande omstrukturering av sina obligationer och kapitalstruktur i mars. Detta innebar en betydande nedskrivning av skulder, med 75 procent, samt en konvertering av resterande skuld till aktier. Något som ledde till en utspädningseffekt om 95 procent för befintliga aktieägare.

Nu har bolaget släppt sin första kvartalsrapport för 2025, i den framgår det att Desenio aktivt anpassar sin organisation för att möta rådande marknadsförutsättningar.

ANNONS
ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se