ANNONS

Efter miljonskulderna: Nu kan Life få en ny ägare

Lars-Henrik Andersson
Konkursboet lockar köpare.

En månad har gått sedan hälsokedjan Life ansökte om konkurs för sina svenska och finska verksamheter. Medan butikerna drivs vidare i konkursboets regi, med den 11 juli som bortre tidsgräns, finns nu bekräftade bud på hela eller delar av bolagets tillgångar. En affär kan vara klar redan i mitten av nästa vecka. Det skriver Market.

LÄS ÄVEN: Konkurs för nordiska kedjan: "Ett tungt besked"

ANNONS

Den 11 juni ansökte styrelsen för Life om konkurs för bolagen i Sverige och Finland, vilket skapade osäkerhet för en av Nordens största hälsokedjor. Sedan dess har de egenägda butikerna hållits öppna under konkursboets ledning, men med ett slutdatum satt till senast den 11 juli. Verksamheten för franchisetagare har dock fortlöpt som vanligt.

Nu berättar konkursförvaltare Lars-Henrik Andersson för sajten, att det finns ett konkret intresse för att förvärva tillgångarna i konkursboet. Bland det som är till salu finns e-handelsplattformen, kunddata, varumärket Life, befintligt varulager samt hyreskontrakt och avtal med franchisebutikerna.

På frågan om det finns hopp för en fortsatt butiksverksamhet i Sverige är svaret positivt, om än försiktigt.

Ja det finns hopp om det, men jag kan ännu inte uttala mig om på vilket sätt och i vilken utsträckning, skriver Lars-Henrik Andersson i ett mejl till Market.

Han bekräftar även att processen går framåt och att bud har inkommit.

Ja det har kommit bud. Jag räknar med att vi kan ha en köpare klart fram mot mitten av nästa vecka, förklarar han och tillägger:

Butiksdriften löper på och vi förhandlar med budgivarna.

Konkursen följer på flera år av betydande ekonomiska förluster för Life Europe AB. Siffror från de senaste åren visar en negativ trend, där rörelseresultatet stadigt har minskat. För 2024 redovisades en förlust på drygt 173 miljoner kronor på en nettoomsättning om cirka 1,4 miljarder kronor. Detta kan jämföras med en förlust på 24 miljoner kronor 2021.

Enligt de inlämnade konkursansökningarna uppgick skulderna för moderbolaget Life Europe till 213 miljoner kronor. Det svenska butiksbolaget hade skulder på 75 miljoner kronor, medan logistikbolaget hade skulder på 78 miljoner kronor.

Konkursen omfattar även Life Finland med sina 32 butiker. Verksamheten i Norge, med 62 butiker, påverkas däremot inte och fortsätter som tidigare.

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se