Den 23 augusti dök Amazons produkter återigen upp i Google Shoppings annonsflöde globalt, exakt en månad efter att de plötsligt försvann den 23 juli. Den oväntade frånvaron har gett upphov till intensiva spekulationer, där den rådande teorin är att e-handelsjätten genomfört ett så kallat "holdout-test" för att utvärdera sin synlighets inverkan och beroendet av Googles plattform.
LÄS ÄVEN: Amazons reträtt i Sverige - nu kan svenska e-handlare ta deras plats
Under den månad som Amazon ekade med sin frånvaro passade Google på att agera. Företaget informerade aktivt sina annonsörer om den minskade konkurrensen och uppmuntrade dem att utnyttja situationen.
Google Ads-experten Karl Lindberg menar att återkomsten var väntad, men att den kommande tiden blir avgörande.
Det var förväntat att Amazon skulle komma tillbaka och att det här endast var temporärt. Det blir mycket intressant att se hur aggressivt de kommer tillbaka, säger Karl Lindberg i en kommentar till Ehandel.se.
Han noterar även Googles anmärkningsvärda agerande under Amazons frånvaro.
Det var extra intressant att Google från sin sida passade på att uppmana annonsörer att utnyttja tillfället, de gick aktivt ut och informerade om läget, säger Lindberg.
Branschens blickar riktas nu mot vilken budstrategi Amazon kommer att tillämpa framöver. Om företaget återvänder med full kraft och en aggressiv annonsering, eller intar en mer försiktig position, kan det ge en tydlig indikation på vilka slutsatser som dragits från deras månadslånga experiment. Utfallet kommer oundvikligen att påverka annonspriserna och konkurrensen för otaliga e-handlare.